📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Skuteczne sposoby na zapchany zlew

2022-11-18
Skuteczne sposoby na zapchany zlew

Odtykanie zlewu to dosyć problematyczne zadanie, z którym każdy z nas musi się regularnie mierzyć. Biorąc jednak pod uwagę ilość dostępnych środków chemicznych oraz domowych sposobów na zapchany zlew, aż po tzw. mechaniczne metody przepychania rur - problem ten można rozwiązać relatywnie prosto. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie są skuteczne sposoby na zapchany zlew. Przedstawimy również najważniejsze informacje w tej tematyce. Miłej lektury!

Jak udrożnić odpływ zlewu?

Zlew możemy udrożnić na kilka sposobów. W zależności od naszych preferencji oraz indywidualnych założeń możemy zdecydować się na takie warianty jak:

  • środki chemiczne,
  • domowe sposoby,
  • przepychaczka,
  • sprężyna kanalizacyjna.

Oprócz praktykowania metod na odetkanie zlewu powinniśmy regularnie zapobiegać zatykaniu się rur (np. unikając wrzucania odpadów z jedzenia do zlewu). 

Skuteczne sposoby za zapchany zlew - 5 najlepszych metod w 2022 roku!

Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na zapchany zlew, czyli 5 najlepszych metod w 2022 roku!

1. Środki chemiczne

Wykorzystanie środków chemicznych pomoże najszybciej uporać się z zapchanym zlewem. Ich cena wynosi mniej więcej kilkanaście złotych - właśnie tyle wystarczy, żeby kompleksowo udrożnić odpływ zlewu..

Decydując się na czyszczenie zlewu konkretnym środkiem chemicznym, powinieneś przeczytać instrukcję stosowania produktu. Należy aplikować go należycie, ponieważ działanie detergentów może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a także często dla całej instalacji kanalizacyjnej

Zapamiętaj!

Środki chemiczne, są dobrym rozwiązaniem w przypadku zatoru powstałego tuż pod otworem odpływowym. 

2. Domowe sposoby

Domowy sposób, który regularnie praktykują nasi rodzice oraz dziadkowie polega na udrażnianiu rur mieszanką sody oczyszczonej z octem.

W tym celu wystarczy wykorzystać ocet i sód oczyszczoną w proporcjach 50:50 w szklance o pojemności 250/300 ml. Następnie zatykamy szmatką odpływ. Dzięki temu między powyższymi produktami dojdzie do reakcji chemicznej, której rezultatem będzie piana (po 30 minutach zalewamy ją gorącą wodą i gotowe!).

3. Przepychaczka

Przepychaczka to bardzo pomocne narzędzie, jeśli dwa poprzednie okazały się niewystarczające.

Jak używać przepychaczki?

Przed rozpoczęciem procesu udrażniania rur, należy wolną ręką zatkać otwór przelewowy. Następnie przepychaczką zatykamy tzw. otwór odpływowy i dociskamy do niego kielich minimum 10 razy (za pomocą drążka). Gdy zgromadzona woda odpłynie, a rurę uzupełnimy świeżą wodą, możemy powtórzyć tę czynność, aż do uzyskania pożądanego efektu. 

4. Sprężyna kanalizacyjna

W przypadku rzeczywiście poważnych zatorów warto zdecydować się na sprężynę kanalizacyjną. Czym ona właściwie jest? Praktycznym narzędziem zakończonym z jednej strony korbą, a z drugiej ostrym szpicem.

Do udrażniania rur sprężyną kanalizacyjną wymagane są dwie osoby, ponieważ jedna osoba będzie trzymała sprężynę, a druga ją wkręcała.

Zapamiętaj!

Sprężyną kanalizacyjną należy posługiwać się delikatnie (szczególnie w starym budownictwie).

5. Zapobieganie

Metodą, na którą powinniśmy się decydować najczęściej, jest zapobieganie. Pamiętajmy o regularnej pielęgnacji zlewów. Ważną kwestią okazuje się unikanie wrzucania do zlewu resztek po jedzeniu, takich jak:

  • fusy z kawy,
  • herbaty,
  • zioła.

Warto również wspomnieć, iż niepożądany w zlewie jest gorący tłuszcz, który po zastygnięciu zalega w rurach. Jeśli chcemy uniknąć gnicia odpadów w rurach - możemy zaopatrzyć się w tzw. rozdrabniacze zlewozmywakowe, czyli młynki mielące.

Sposoby na zatkany zlew - podsumowanie

Jednym z najlepszych sposobów na zatkany zlew jest wykorzystanie środków chemicznych. To obecnie również bardzo prosta metoda, którą wypróbować może każdy. Jeśli natomiast chcemy być bardziej ekologiczni, możemy postawić na domowe sposoby - z wykorzystaniem octu i sody. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przepychaczkę i sprężynę kanalizacyjną wykorzystuje się zazwyczaj, gdy pozostałe rozwiązania nie przynoszą skutku. Warto jednak unikać zatkanego zlewu poprzez profilaktykę - nie wrzucając do niego resztek z jedzenia. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu!FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce zatkanych zlewów?

#1 Jak odetkać zlew w 30 minut?

Istnieją różne sposoby na zapchany zlew do wykonania maksymalnie w trzydzieści minut. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków chemicznych lub sody oczyszczonej z octem.

#2 Sposoby na zatkany zlew - która metoda jest najlepsza?

Spośród pięciu metod wymienionych w dzisiejszym artykule, możemy śmiało stwierdzić, że najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków chemicznych oraz tzw. przepychaczki (jeśli domowe sposoby nie działają).

Zobacz wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Wszystko super. Polecam
2024-06-01
Jestem bardzo zadowolona.Dostawa szybka i sprawna.Polecam.5 gwiazdek
pixel