📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - co warto wiedzieć?

2023-02-15
Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - co warto wiedzieć?

Łazienki dla osób niepełnosprawnych (zwłaszcza poruszających się na wózku inwalidzkim) powinny być odpowiednio dostosowane. W tym przypadku nawet tak prozaiczne czynności, jak umycie rąk i skorzystanie z toalety może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, a także ile to wszystko kosztuje - przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - jak to zrobić?

Aby przystosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, należy przede wszystkim zapewnić dostępność wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia i urządzeń. Spośród najbardziej istotnych możemy wymienić m.in.:

 • bezbarierowy dostęp do łazienki - np. poprzez zamontowanie przesuwnych drzwi lub platformy przyschodowej;
 • montaż uchwytów i poręczy w łazience - aby ułatwić poruszanie się;
 • zainstalowanie nowoczesnego sedesu - przystosowanego dla osób niepełnosprawnych;
 • wymiana kabiny prysznicowej - na bezbrodzikową lub zamontowanie specjalnego krzesła prysznicowego.

Istotne jest także wdrożenie odpowiedniego oświetlenia łazienkowego, aby ułatwić orientację osobie niepełnosprawnej.

Zapamiętaj!

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniając konkretne potrzeby i możliwości. Jeżeli chcesz dostosować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, skontaktuj się ze specjalistami z serwisu Łazienki Online. Pomożemy Ci w doborze właściwych rozwiązań i przeprowadzimy niezbędne prace adaptacyjne.

Dofinansowanie do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej - ile można uzyskać?

Dofinansowanie do remontu dla osoby niepełnosprawnej można uzyskać z różnych źródeł, zależnie od konkretnej sytuacji i potrzeb:

 • Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności - powinny ubiegać się o dofinansowanie z PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Kwoty dofinansowania mogą różnić się w zależności od regionu i konkretnego programu. Zazwyczaj wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
 • Programy pomocowe - dofinansowanie do remontu dla osoby niepełnosprawnej jest możliwe do uzyskania także poprzez różne programy pomocowe oferowane przez samorządu lokalne (np. programy dotacyjne lub subwencje).
 • Osoby posiadające specjalne dochody - takie jak renty socjalne lub zasiłki rodzinne mogą ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Pomocy Rodzinie.

Informacje znajdujące się powyżej podaliśmy wyłącznie w celach informacyjnych. Ostateczną decyzję należy podjąć po skonsultowaniu się z osobami pracującymi w odpowiednim urzędzie. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, ile można uzyskać i jakie są wymagania oraz warunki udzielenia pomocy.

Remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej - ile kosztuje?

Koszt remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej może się różnić w zależności od kilku istotnych czynników:

 • rozmiar łazienki,
 • stopień przystosowania,
 • wybrane materiały i urządzenia,
 • konkretny asortyment,
 • doświadczenie ekipy remontowej.

Biorąc pod uwagę obecne standardy, możemy śmiało stwierdzić, że standardowy remont (z wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości lub nawet klasy premium) nie będzie kosztował więcej niż 5 000 - 15 000 zł. Finalna kwota zależy od standardu wykończenia i wybranego dystrybutora produktów dla osób z niepełnosprawnościami.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - 3 najważniejsze elementy

Jakie powinno być kompletne wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej? Biorąc pod uwagę obecne standardy, ważny jest na pewno bezbarierowy dostęp do łazienki, sedes umożliwiający bezpieczne i wygodne korzystanie z toalety oraz właściwe oświetlenie. Ze swojej strony rekomendujemy dodatkowo:

 1. umywalki dla osób niepełnosprawnych - np. od producenta KOŁO (Nova Pro);
 2. stelaże podtynkowe dla osób niepełnosprawnych - np. TECEprofil;
 3. miski WC dla osób niepełnosprawnych - np. od producenta KOŁO (Nova Pro RIMFREE).

W sklepie internetowym lazienkionline.pl mamy również wysokiej jakości akcesoria dla niepełnosprawnych (np. praktyczną, innowacyjną i estetyczną deskę sedesową). Zachęcamy do zakupu naszych produktów oraz skorzystania z profesjonalnych konsultacji. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie.

Jaka powinna być łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo? - podsumowanie

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo powinna być przystosowana do jej potrzeb i ograniczeń ruchowych. W pierwszej kolejności warto zadbać o prawidłową dostępność łazienki, bez progów, z przestronnymi przejściami. Warto również zdecydować się na zainstalowanie niskiego brodzika, żeby dostęp do wanny był ułatwiony, a dodatkowo kupić poręczne uchwyty zainstalowane w różnych miejscach łazienki (najlepiej antypoślizgowe).

Dobrym rozwiązaniem jest także umywalka z podwyższonym brzegiem - dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła zdecydowanie łatwiej z niej korzystać. Należy pamiętać, że wyposażenie łazienki należy dostosować do potrzeb danej osoby, które będą się prawdopodobnie różniły, w zależności od stopnia niepełnosprawności. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego wpisu i życzymy powodzenia w dostosowywaniu łazienki dla osób z niepełnosprawnościami.FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

1. Czym różni się projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej od zwykłej łazienki?

Projekt łazienki dla osoby niepełnosprawnej uwzględnia potrzeby i ograniczenia ruchowe. Dzięki temu temu można wówczas bezproblemowo mieć dostęp do wszystkich elementów łazienki z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

2. Jakie uchwyty do łazienki są odpowiednie dla osób niepełnosprawnych?

Uchwyty prysznicowe i łazienkowe powinny być stabilne, wytrzymałe i poręczne. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku okazują się uchwyty z tzw. antypoślizgową powierzchnią.

3. Ile kosztuje remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej? - kosztorys

Koszt remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar łazienki, zaawansowanie poszczególnych prac monterskich, a także rodzaj wykorzystywanych materiałów. Zalecamy skonsultowanie się z kilkoma firmami remontowymi oraz sklepami internetowymi w celu uzyskania profesjonalnej wyceny. Zazwyczaj koszty oscylują w granicach kilku - kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy także od standardu wykończenia WC.

4. Jakie wyposażenie jest potrzebne w łazience dla osoby niepełnosprawnej?

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być przystosowana do jej potrzeb, a w konsekwencji warto, żeby zawierała m.in. specjalne uchwyty, umywalkę z niskim brodzikiem, prysznic z deszczownicą, krzesło prysznicowe oraz toaletę z podpórkami.

5. Czy istnieją dofinansowania do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Tak, obecnie istnieją różne programy dofinansowania, dotacje i programy pomocowe dla osób niepełnosprawnych w zakresie remontu.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Polecam, szybka realizacja
2024-02-28
Super pomoc i natychmiastowa wysyłka
pixel