📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Prysznic podtynkowy. Jak go zamontować?

2022-10-07
Prysznic podtynkowy. Jak go zamontować?

Funkcjonalna i stylowa łazienka to dziś marzenie wielu osób. Projektując ją, coraz częściej wybieramy prysznic podtynkowy – jak go zamontować skutecznie, aby służył nam jak najdłużej? Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce montażu? Jak zaplanować prace, aby przebiegły szybko i bez problemów?

Sklep Łazienki oferuje duży wybór armatury łazienkowej, w tym stylowy prysznic podtynkowy czarny czy oryginalny prysznic podtynkowy złoty, które idealnie uzupełnią pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy też tradycyjnym. Wysokiej jakości zestawy prysznicowe są ciekawą alternatywą lub dodatkiem do wanny.

Prysznic podtynkowy – jak go zamontować?

Prysznic natynkowy wymaga głównie podłączenia elementów armatury do samej instalacji wodnej, podczas gdy prysznic podtynkowy wymaga nieco bardziej zaawansowanych prac instalacyjnych. Jest to jednak świetna opcja dla wielbicieli minimalizmu. Dzięki swojej budowie taka konstrukcja nie jest też narażona na uszkodzenia mechaniczne. Montaż prysznica podtynkowego warto podzielić na kilka etapów, co ułatwi cały proces.

Gdy wybraliśmy zestaw prysznicowy, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić montaż elementu podtynkowego, następnie deszczownicy, a na końcu elementów natynkowych. Czynności te rozpoczynamy od rozplanowania instalacji wszystkich elementów w miejscu montażu prysznica. Należy uwzględnić wymiary kabiny oraz preferencje użytkowników, aby korzystanie z natrysku było nie tylko bezpieczne, ale również komfortowe. Przed rozpoczęciem prac, warto upewnić się, że wszystkie elementy baterii i akcesoria są kompletne i nieuszkodzone. Jeśli będziemy używać brodzika, jego środek stanowi oś niezbędną do rozplanowania rozmieszczenia pozostałych elementów. Bateria podtynkowa powinna znajdować się minimum 115-120 cm nad podłogą, a jej montaż poprzedza wykucie odpowiednio dużego otworu w ścianie. Trzeba pamiętać o zapewnieniu miejsca na doprowadzenie rurek z zimną i ciepłą wodą do mieszacza. Zazwyczaj mają one średnicę do 20 mm, więc otwór powinien je pomieścić razem z elementem podtynkowym baterii. Podczas instalacji należy rurki i mieszacz umieścić w specjalnie przygotowanych dla nich bruzdach i podłączyć wszystkie elementy. Niezwykle istotnym krokiem jest także sprawdzenie szczelności rurek, dopiero po tej czynności można przejść do kolejnego etapu.

Prysznic podtynkowy dostępny jest z deszczownicą, która występuje w wielu kształtach i rozmiarach, może być na przykład okrągła lub kwadratowa. Montuje się ją zazwyczaj na suficie lub ścianie przy użyciu specjalnego uchwytu. Trzeba zwrócić uwagę na to, że cięższe modele należy dodatkowo zabezpieczyć. Montując deszczownicę na ścianie, dobrze jest dodać około 50 cm do wzrostu najwyższego użytkownika prysznica, aby móc z niej wygodnie korzystać. Jeśli mimo pomiarów zamontowana zostanie za nisko, można skorzystać ze specjalnego uchwytu, który pomoże zniwelować tę różnicę. Instalując deszczownicę na suficie, należy zadbać o tym, aby znajdowała się centralnie nad środkiem kabiny i przyłącza odpowiednio połączyły ją z instalacją.

Ostatni etap dotyczy montażu wszystkich pozostałych elementów zestawu lub akcesoriów ułatwiających korzystanie z baterii oraz prac wykończeniowych. Najpierw montowany jest panel baterii podtynkowej, później podłączona zostaje deszczownica, a na końcu kolanko do węża prysznicowego, wąż ze słuchawką, drążki prysznicowe i ewentualne dysze wykorzystywane do hydromasażu. Po sprawdzeniu szczelności wszystkich elementów i sprawdzeniu, czy działają dodatkowe funkcjonalności jak termostat, można zatynkować bruzdy, wyrównać powierzchnię i położyć płytki.

Podtynkowy prysznic – zalety

Prysznic podtynkowy to ciekawy dodatek w każdej łazience, gdzie wszystkie elementy instalacji ukryte są w ścianach. Dostępne zestawy są bardzo praktyczne, stworzone z wysokiej jakości materiałów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii sprzyjających lepszemu przepływowi wody. Dodatki jak termostat czy szeroka deszczownica zwiększają komfort użytkowania zestawu, a zawsze można go rozbudować o inne elementy jak dysze.

Zobacz wszystkie artykuły sanitarne!

Podsumowanie

Montaż prysznica podtynkowego wiąże się z dość zaawansowanymi pracami, ale efekt z pewnością jest tego wart. Sukces całego przedsięwzięcia leży w odpowiednim przygotowaniu się do tej czynności. Przede wszystkim należy skupić się na dokonaniu dokładnych pomiarów miejsca, w którym prysznic ma być instalowany, sprawdzeniu wszystkich elementów w zestawie (będziemy mieli czas na ich wymianę lub dokupienie) i właściwym ich podłączeniu.

Podczas instalacji prysznica trzeba uwzględnić wzrost i potrzeby użytkowników natrysku, wymiary kabiny i brodzika, aby maksymalnie spersonalizować jego konstrukcję. Dzięki temu korzystanie z niego będzie komfortowe i bezpieczne. Zanim zaczniemy prace wykończeniowe, dobrze jest sprawdzić szczelność przewodów, rurek i zaworów. Uchroni to nas przed niepotrzebnym rozkuwaniem ścian. Po pełnej instalacji prysznica można cieszyć się przyjemnym i relaksującym prysznicem.

Sprawdź wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Polecam, szybka realizacja
2024-02-29
Bardzo sprawna obsługa!!
pixel