📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Powietrzne pompy ciepła - co warto wiedzieć?

2023-02-13
Powietrzne pompy ciepła - co warto wiedzieć?

Powietrzne pompy ciepła to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków. Dzięki swojej efektywności oraz elastyczności stanowią coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Pozwalają odnotować znaczne oszczędności w perspektywie długofalowej oraz poprawić komfort życia umożliwiając nie tylko ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, ale również klimatyzowanie budynków. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące powietrznych pomp ciepła. Dzięki temu będziesz mógł podjąć świadomą decyzję odnośnie wyboru najlepszego rozwiązania. Miłej lektury!

Powietrzna pompa ciepła - co to jest?

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia służące do ogrzewania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej, wykorzystujące energię zawartą w powietrzu. Działają one na zasadzie odwróconego chłodzenia i polegają na przekształcaniu energii zawartej w powietrzu w energię cieplną, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej. Są one bardziej ekologiczne i oszczędne w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii, takimi jak paliwa kopalne.

Powietrzne pompy ciepła - na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na wybór pomp ciepła, zweryfikuj kilka istotnych elementów, a mianowicie:

 1. Wydajność i moc grzewcza - określa ilość ciepła, jaką pompa jest w stanie wytworzyć. Warto wybrać model o odpowiedniej wydajności, aby zapewnić optymalne ogrzewanie budynku.
 2. Klasa efektywności energetycznej - im wyższa klasa, tym bardziej efektywna jest pompa ciepła i tym mniejsze koszty utrzymania.
 3. Warunki instalacji - warto upewnić się, że wybrana pompa ciepła jest odpowiednia do warunków panujących w danym budynku.
 4. Wymiary i waga - poszczególne modele mogą być trudne do zainstalowania w niektórych budynkach ze względu na ich wymiary i wagę.
 5. Ceny - pompy ciepła różnią się ceną w zależności od marki, modelu i wydajności. Warto porównać kilka opcji, aby wybrać tę najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb.
 6. Obsługa i serwis - warto upewnić się, że wybrana pompa ciepła jest łatwa w obsłudze i że istnieją w pobliżu profesjonalne firmy serwisowe, które mogą ją naprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pompa ciepła powietrzna - zużycie prądu

Pompy ciepła powietrzne wykorzystują energię z powietrza do ogrzewania lub chłodzenia wnętrza budynku. W zależności od wielkości i mocy urządzenia, zużycie prądu pompy ciepła powietrznej może się różnić. Średnie zużycie prądu dla tego typu urządzeń wynosi około 1/3 kWh mocy pompy ciepła na godzinę. Z racji tego, że pompy ciepła powietrzne wykorzystują naturalne źródła ciepła, ich efektywność jest znacznie wyższa niż w przypadku grzania elektrycznego, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

Cena powietrznej pompy ciepła z montażem może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak: moc urządzenia, jego wydajność, jakość wykonania, koszt montażu, a także lokalizacja czy też dodatkowe urządzenia (zasobnik, bufor, grzałki, automatyka) wchodzące w skład pakietów z pompami ciepła. 

W Polsce, średnie koszty zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła wynoszą około 25-35 tysięcy złotych. Ostateczna cena może jednak ulec zmianie w zależności od wybranego producenta i modelu, a także warunków lokalnych. Zalecamy porównać oferty kilku różnych dostawców i skonsultować się ze specjalistą, aby uzyskać dokładne i aktualne informacje dotyczące ceny powietrznej pompy ciepła z montażem.

W ofercie lazienkionline.pl znajdziesz wysokiej jakości pompy ciepła w bardzo przystępnych kryteriach cenowych. Wejdź w kategorię pt.: "Ogrzewanie" i sprawdź również inne rozwiązania grzewcze tj.:

Dysponujemy dodatkowo systemami solarnymi, z którymi można połączyć pompy ciepła oraz regulatorami i sterownikami. Zachęcamy do zakupu produktów z naszego sklepu internetowego!


Dlaczego warto zainwestować w powietrzne pompy ciepła? - zalety

Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania budynków i dostarczania ciepłej wody użytkowej. Oto kilka głównych zalet, dla których warto w nie zainwestować:

 1. oszczędność energii - pompy ciepła są bardzo efektywne, ponieważ wykorzystują ciepło z otoczenia, zamiast wytwarzać je samodzielnie (to pozwala na znaczne obniżenie rachunków za energię);
 2. niskie koszty eksploatacji - w porównaniu z innymi źródłami energii, takimi jak kotły na paliwo stałe czy piece gazowe, koszty eksploatacji pomp ciepła są znacznie niższe;
 3. ekologia - pompy ciepła są bardziej przyjazne dla środowiska niż inne źródła energii, ponieważ nie emitują tylu szkodliwych spalin.
 4. bezproblemowa obsługa - wiele modeli jest prostych w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy;
 5. wielofunkcyjność - pompy ciepła służą jednocześnie do ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzowania pomieszczeń.
 6. trwałość i bezawaryjność - wiele modeli jest trwałych i bezawaryjnych, co oznacza, że nie wymagają częstego serwisowania;
 7. wsparcie finansowe - w wielu krajach istnieją programy wsparcia finansowego dla osób, które decydują się na instalację pomp ciepła.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Wybór między pompą ciepła gruntową a powietrzną zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, jego usytuowanie, dostępność terenu i indywidualne potrzeby. Oto kilka różnic między tymi dwoma rodzajami pomp ciepła:

 1. źródło ciepła - pompy ciepła gruntowe wykorzystują energię cieplną z gruntu, natomiast powietrzne wykorzystują energię cieplną z powietrza.
 2. wymagana powierzchnia - pompy ciepła gruntowe wymagają więcej miejsca na terenie, ponieważ instalacja wymaga wiercenia lub kopania, aby umieścić rury w gruncie. Natomiast pompy ciepła powietrzne są mniejsze i łatwiejsze w instalacji.
 3. efektywność - pompy ciepła gruntowe są zwykle bardziej efektywne niż powietrzne, ponieważ temperatura gruntu jest stabilniejsza i bardziej równomierna niż temperatura powietrza.
 4. koszty - pompy ciepła gruntowe są zwykle droższe w instalacji i utrzymaniu niż powietrzne, ale w dłuższej perspektywie mogą być bardziej opłacalne ze względu na większą efektywność.

W każdym przypadku, najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać poradę dotyczącą wyboru odpowiedniego rozwiązania dla swoich potrzeb.

Powietrzne pompy ciepła - podsumowanie

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, które wykorzystują energię z powietrza. Są one bardziej ekologiczne i oszczędne niż tradycyjne źródła energii. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła, należy zwrócić uwagę na wydajność, klasę efektywności energetycznej, warunki instalacji, wymiary i wagę, cenę, obsługę i serwis.

Zachęcamy również do sprawdzenia oferty Łazienki Online. Gwarantujemy przystępne koszty zakupu i montażu oraz fachowe doradztwo ze strony naszych specjalistów.

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce powietrznych pomp ciepła?

1. Czym są powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to urządzenia do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej, które wykorzystują energię zawartą w powietrzu zewnętrznym. Działają na zasadzie odwróconego chłodzenia i polegają na przekształcaniu energii zawartej w powietrzu w energię cieplną, która jest następnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej.

2. Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują czynnik chłodniczy, aby przekształcić energię zawartą w powietrzu zewnętrznym w energię cieplną. Czynnik chłodniczy jest przepompowywany przez jednostkę wewnętrzną, gdzie następuje jego sprężanie i podgrzanie. Następnie ciepło jest przekazywane do systemu grzewczego i wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń i produkcji ciepłej wody użytkowej.

3. Jakie są zalety powietrznych pomp ciepła?

W pierwszej kolejności należy wymienić oszczędność energii i niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii, takimi jak paliwa kopalne. Powietrzne pompy ciepła są również wielofunkcyjne, ponieważ można je wykorzystać w połączeniu z innymi źródłami energii, takimi jak panele słoneczne. Warto również wspomnieć o ekologicznym aspekcie - pompy ciepła emitują zdecydowanie mniej dwutlenku węgla do atmosfery niż konwencjonalne systemy, co skutkuje poprawą jakości powietrza i ochroną środowiska. To także wygoda, ze względu na brak konieczności składowania paliw (np. węgla). 

4. Jakie są koszty zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła?

Średnie koszty zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła w Polsce wynoszą około 25-35 tysięcy złotych, jednak ostateczna cena może ulec zmianie w zależności od wybranego producenta i modelu, a także warunków lokalnych.

5. Czy powietrzna pompa ciepła jest wydajna w niskich temperaturach?

Wydajność powietrznej pompy ciepła może ulec obniżeniu w niskich temperaturach, jednak wiele nowoczesnych modeli jest zaprojektowanych tak, aby radzić sobie z niskimi temperaturami i nadal zapewniać wysoką wydajność.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Wszystko ok
2024-07-09
Bardzo dobrze.
pixel