📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piecyk gazowy czy elektryczny?

2023-03-08
Piecyk gazowy czy elektryczny?

Gazowe i elektryczne podgrzewacze wody to urządzenia wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych, kamienicach, domkach letniskowych, pomieszczeniach gospodarczych i wszędzie tam, gdzie gorąca woda jest potrzebna, a nie ma dostępu do miejskiego zasilania cieplnego lub własnego systemu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Producenci piecyków gazowych i elektrycznych oferują całą masę modeli o różnych typach i parametrach technicznych, który z nich najlepiej sprawdzi się więc w Twoim gospodarstwie domowym? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż Ci się wydaje. Zapoznaj się z poniższym tekstem i przekonaj się, który piecyk wybrać - gazowy czy elektryczny? Przyjemnej lektury!

Piecyk do wody

Podgrzewacz do wody to urządzenie, które stanowi istotny element instalacji wodnej w wielu domach i budynkach użytkowych. Ma znaczący wpływ nie tylko na komfort życia mieszkańców, lecz także na wysokość rachunków. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje piecyków do wody - podgrzewacze gazowe i podgrzewacze elektryczne. Z uwagi na odmienny charakter ich pracy, w różnych warunkach korzystniejszy może okazać się zakup pierwszego lub drugiego rozwiązania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc dokładnie zapoznać się z każdym z nich.Gazowy podgrzewacz do wody

Niestety gazowe podgrzewacze wody cieszą się w Polsce złą sławą. Do niedawna stanowiły one bowiem stały element wyposażenia większości gospodarstw domowych i często słyszało się informacje na temat ich awaryjnej pracy i trudności dopasowania mocy urządzeń do potrzeb użytkowników. Na szczęście czasy te mamy już za sobą! Obecnie w sklepach znajdziemy udoskonalone piecyki gazowe, w przypadku których nie ma mowy o wyżej wymienionych wadach.

Piecyki gazowe - rodzaje

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje gazowych podgrzewaczy wody:

 • Podgrzewacze wody gazowe pojemnościowe - piecyki gazowe pojemnościowe to urządzenia sporych gabarytów wyposażone w zbiornik wodny o pojemności 80-160 litrów. Najczęściej na rynku znajdziemy modele, których zbiornik został wykonany ze stali pokrytej emalią lub stali kwasoodpornej, gwarantującej ochronę przed korozją. Konstrukcja piecyka gazowego pojemnościowego wygląda następująco: przed zbiornikiem znajduje się palnik gazowy podgrzewający wodę w zbiorniku. Urządzenie podgrzewa wodę do ustalonej temperatury i pracuje wyłącznie wówczas, gdy spadnie ona poniżej wskazanego poziomu. Mechanizm ten daje gwarancję, że za każdym razem, gdy użytkownik odkręci kran, popłynie z niego gorąca woda.
 • Podgrzewacze wody gazowe przepływowe - to urządzenia znacznie mniejsze od podgrzewaczy pojemnościowych, które najczęściej montuje się na ścianach. Piecyki gazowe przepływowe składają się z blaszanej obudowy, palnika i wymiennika ciepła. W odróżnieniu od modeli pojemnościowych, podgrzewacze przepływowe pracują wyłącznie, kiedy przepływa przez nie woda, tj. gdy z sieci pobierana jest woda. Gdy kran zostaje odkręcony, urządzenie się włącza i dopiero wówczas rozpoczyna nagrzewanie wody, przez co w przypadku korzystania z podgrzewaczy przepływowych należy poczekać kilka sekund aż z kranu popłynie ciepła woda. 

Podgrzewacze gazowe przepływowe z zapalnikiem automatycznym, który działa w chwili odkręcenia kurka.

Piecyk gazowy do wody - jak wybrać?

Wybór piecyka gazowego warto uzależnić od potrzeb użytkowników. W małych mieszkaniach lub budynkach gospodarczych w pełni wystarczający będzie podgrzewacz gazowy przepływowy. Urządzenie to nie zajmuje wiele miejsca i jest w stanie obsłużyć jedną łazienkę lub zlewozmywak. W domach jednorodzinnych lepiej sprawdzi się natomiast piecyk gazowy pojemnościowy. Urządzenie to nie tylko gwarantuje stałą wartość temperatury wody przez cały czas, lecz także jest wydajniejsze, przez co lepiej sprawdzi się w przypadku poboru wody z kilku kranów. Warto również zwrócić uwagę na moc kupowanego urządzenia. Szacuje się, że aby podgrzać 1 l wody do temperatury 40℃ potrzebna jest moc 2,1 kW. Kupując podgrzewacz do wanny należy więc wybrać urządzenie o mocy co najmniej 21 kW, zlewu - 10,5 kW, natomiast jeśli miałoby ono zasilać jednocześnie 3 ujęcia, jego moc musiałaby wynieść najmniej 30 kW.

Gazowe podgrzewacze wody - co warto wiedzieć?

Piecyki gazowe montuje się wyłącznie w budynkach zasilanych gazem ziemnym. Wybierając tę opcję, koniecznie należy upewnić się czy pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowane posiada efektywny system wentylacyjny, przez który spaliny będą wyprowadzane na zewnątrz.

Ogromnym atutem podgrzewaczy gazowych są niższe koszty eksploatacyjne niż ma to miejsce w przypadku podgrzewaczy elektrycznych. Z drugiej jednak strony do ich wad zaliczamy ograniczenia instalacyjne.

Do najpopularniejszych producentów piecyków gazowych zaliczamy marki Junkers, Ariston, Vaillant i Termet.

Elektryczny podgrzewacz do wody

Oferta elektrycznych podgrzewaczy do wody dostępnych na rynku obejmuje modele pojemnościowe i przepływowe.

 • Podgrzewacze wody elektryczne pojemnościowe - podobnie jak w przypadku modeli gazowych, składają się one ze zbiornika na wodę, w którym znajduje się woda podgrzewana do zadanej temperatury. Elektryczna grzałka załącza się w chwili, gdy temperatura wody w zbiorniku spadnie poniżej zadanej wartości. Warto zatem zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie to pracuje również w nocy lub podczas nieobecności domowników.
 • Podgrzewacze wody elektryczne przepływowe - piecyki elektryczne przepływowe pracują wyłącznie w chwili, kiedy przepływa przez nie woda, tzn. gdy kran jest odkręcony. Z uwagi na straty cieplne i okres nagrzewania się wody, zaleca się więc, aby urządzenie było zamontowane możliwie najbliżej punktu poboru wody, który obsługuje.

W przypadku piecyków elektrycznych przepływowych o mocy powyżej 15 kW konieczne jest zasilanie trójfazowe i zgoda zakładu energetycznego. Modele o mocy do 10 kW mogą być zasilane jednofazowo, są one jednak w stanie obsłużyć wyłącznie jeden punkt poboru wody.

Piecyk elektryczny do wody - jak wybrać?

Wybierając podgrzewacz elektryczny do wody koniecznie należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich będzie wykorzystywany. Modele, których montaż planowany jest w łazience powinny być oznakowane znacznikiem IP24 lub IP25, który gwarantuje ochronę użytkowników przed porażeniem prądem.

Jak już wspomniano powyżej, moc piecyka elektrycznego, którego zakup planujemy należy uzależnić od liczby punktów poboru, które ma obsługiwać. W przypadku konieczności jednoczesnego zasilania kilku kranów, niezbędny jest zakup urządzenia o mocy co najmniej 15 kW.

Inwestując w piecyk elektryczny pojemnościowy, należy zwrócić również uwagę na pojemność zbiornika, w który został on wyposażony. Szacuje się, że jedna osoba potrzebuje ok. 30-40 l wody. W przypadku 5-osobowej rodziny konieczny jest zatem zakup podgrzewacza o pojemności 150 l.

Elektryczne podgrzewacze wody - co warto wiedzieć?

Do zalet przemawiających za zakupem elektrycznych piecyków do wody należy zaliczyć ich niską awaryjność i łatwy montaż. W odróżnieniu od piecyków gazowych, instalacja podgrzewacza elektrycznego nie wiąże się z montażem rur odprowadzających spaliny. Podgrzewacze elektryczne są również uznawane za rozwiązania bardziej ekologiczne, co jest ogromnym plusem dla osób dbających o środowisko naturalne. Z drugiej natomiast strony ich użytkowanie jest droższe niż ma to miejsce w przypadku piecyków gazowych.

Piecyk gazowy czy elektryczny? Podsumowanie

Co wybrać - piecyk gazowy czy elektryczny? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona m.in. od takich aspektów jak metraż mieszkania, liczba użytkowników i liczba punktów poboru wody. Reasumując, do zalet podgrzewaczy gazowych zaliczamy:

 • niskie koszty eksploatacyjne;
 • brak konieczności dysponowania przyłączem trójfazowym;
 • wydajną pracę w domach o dużych powierzchniach.

Z kolei ich wady to:

 • skomplikowany montaż i potrzeba montażu instalacji odprowadzającej spaliny;
 • konieczność posiadania sprawnej instalacji wentylacyjnej;
 • ryzyko awarii starszych modeli urządzeń;
 • mniej ekologiczny charakter.

Po stronie zalet podgrzewaczy elektrycznych znajdziemy:

 • niską awaryjność;
 • proekologiczny charakter;
 • komfort użytkowania;
 • łatwy montaż;
 • bezpieczną pracę;
 • brak skomplikowanej aparatury instalacyjnej.

Natomiast ich wady to:

 • wysokie koszty eksploatacyjne;
 • konieczność posiadania przyłącza trójfazowego (w przypadku urządzeń o dużej mocy);
 • sprawność urządzenia nie umożliwia zasilania domów o dużej powierzchni.

Zachęcamy do sprawdzenia wszystkich naszych ofert!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Wszystko OK
2024-06-12
Wszystko zgodnie z ofertą, szybka realizacja zamówienia.
pixel