📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż wanny - najważniejsze porady

2022-11-07
Montaż wanny - najważniejsze porady

Wanna jest centralnym punktem łazienki. To miejsce kojarzące się przede wszystkim z higieną oraz komfortem. Jeśli chcesz rzeczywiście bezproblemowo i wygodnie użytkować wannę, powinieneś dowiedzieć się, jak przebiega kompleksowy proces montażu tego elementu wyposażenia do łazienki oraz innych pomieszczeń sanitarnych. W dzisiejszym wpisie udzielimy najważniejszych porad dot. montażu wanny. Miłej lektury!

Montaż wanny a jej rodzaj - jak to wygląda w praktyce?

Nieco inaczej należy podejść do montażu wanny na nóżkach, a w inny sposób na specjalnych nośnikach styropianowych. Ostateczna decyzja pod kątem rodzaju wanny powinna wiązać się z naszymi oczekiwaniami estetycznymi oraz specyfiką danego pomieszczenia. 

W zależności od preferencji możemy także zdecydować się na wanny prostokątne, narożne, do zabudowy i wolnostojące. O ile ich montaż wiąże się wyłącznie z doborem wystarczającej ilości powierzchni, o tyle wanny na nóżkach i styropianowe wymagają nieco innego podejścia.Montaż wanny na nóżkach - wskazówki

Montaż wanny na nóżkach rozpocznijmy od zamocowania tzw. ceowników stelaża. Do nich przymocujmy nóżki za pomocą wkrętów dołączonych w zestawie. Pamiętaj również, aby koniecznie zastosować nakrętki na stopki - dzięki temu dno wanny nie ulegnie odkształceniu (zapobiegniemy także trzeszczeniu wanny).

Wypoziomuj wannę

Następnym krokiem jest wypoziomowanie wanny. W tym przypadku ważna jest precyzja - dążymy do ideału. Aby woda w przyszłości spływała do kanalizacji (bez pojawiania się nieestetycznego kamiennego osadu na dnie wanny), zachowajmy niezbędny spadek w kierunku odpływu.

Zamontuj syfon

Dokładnie umieść uszczelki w wyznaczonych miejscach, a przed tym posmaruj je płynem do mycia naczyń, żeby były bardziej elastyczne). Następnie wystarczy złożyć wszelkie elementy syfonu i gotowe!

Zapamiętaj!

Aby można było zakończyć montaż wanny na nóżkach, należy zweryfikować bezpieczeństwo syfonu. W tym celu wlej do niego trochę wody. Jeśli nie widzisz żadnych nieprawidłowości (np. w postaci przeciekania), rozpocznij pracę nad zabudową i przykręć płyty do stelaża, następnie je układając.

Montaż wanny na styropianie - wskazówki

Montaż wanny na nośnikach styropianowych wygląda nieco inaczej. Dlaczego? Ponieważ nośniki styropianowe są izolacją (wodną i cieplną), a także podstawą konstrukcji.

W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na nośniki dedykowane do określonego modelu lub rozwiązanie uniwersalne modułowe. To nie ma większego znaczenia pod kątem montażu.

Jak zamontować wannę na nośnikach styropianowych?

Na początku umieść nośnik w miejscu, w którym znajdzie się wanna (możesz ją na próbę postawić na nośniku). Następnie dopasuj do niej kształt styropianu i przygotuj otwory na syfon oraz rury.

Kolejnym krokiem jest instalacja syfonu i weryfikacja jego szczelności.

Po przygotowaniu instalacji przyklej nośnik do podłogi za pomocą specjalnej zaprawy klejowej. Przed tym upewnij się, że został on perfekcyjnie wypoziomowany.

Na dno nośnika nałóż piankę montażową i folię, a następnie umieść na nim wannę i sprawdź poziomicą jej ułożenie. Po wyschnięciu zaprawy i piany przystąp do montażu obudowy.

Montaż wanny - porady dla instalatorów

Pamiętaj, aby zabezpieczyć dojście rewizyjne do syfonu. Pozwoli to uniknąć demontażu w przypadku awarii. Zadbaj również o precyzyjne wypełnienie szczeliny pomiędzy ścianą a wanną za pomocą silikonu (najlepiej sanitarnego, bezbarwnego).

Jeśli chodzi o folię ochronną - zerwij ją chwilę przed instalacją syfonu. Dzięki temu zabezpieczysz się przed zarysowaniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi w trakcie procesu montażowego.

Sprawdź wszystkie artykuły sanitarne!

Montaż wanny - podsumowanie

Do montażu wanny należy podejść profesjonalnie - wymaga to precyzyjnych prac. Jest to raczej łatwe zadanie, natomiast pamiętaj, że nieumiejętne wykonanie poszczególnych kroków (np. nieprawidłowe zaaplikowanie syfonu) może wiązać się ze stratami wizualnymi, które będą ciężkie do zlikwidowania. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzmy powodzenia w montażu wanny!

Zobacz wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 577 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Jestem zadowolona z obsługi mojego zamówienia
2024-06-10
Zakupiony produkt jest super. Sklep również. Dziękuję
pixel