📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż umywalki nablatowej - step by step!

2022-11-16
Montaż umywalki nablatowej - step by step!

Umywalki nablatowe zdecydowanie podkreślają wystrój wnętrza, odpowiadając za estetyczne ozdobienie łazienki. Warunkiem jest prawidłowy montaż omawianego elementu wyposażenia zgodny z zaleceniami producenta oraz naszymi wskazówkami. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dokładnie powinien przebiegać montaż umywalki nablatowej - koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. Podpowiemy w nim, jak zamontować umywalkę krok po kroku!
Miłej lektury.

Jak zamontować umywalkę? - instrukcja krok po kroku

Montaż umywalki jest relatywnie prostym zadaniem - nawet dla osób początkujących, które podchodzą do tego pierwszy raz. Pamiętajmy jednak, aby przed rozpoczęciem wymienionego procesu kompleksowo przeczytać instrukcję montażu dołączoną przez producenta. Należy skrupulatnie przestrzegać dostępnych w niej wytycznych.

Montaż umywalki - jak zacząć?

Na samym początku powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce dla umywalki zapewniające wygodny dostęp do tzw. instalacji wodnej. Następnie podejmijmy decyzję, na jakiej wysokości zamontować sprzęt.

Warto wiedzieć!

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się ok. 80-100 cm nad podłogą. Dzięki temu będą mogli z niej korzystać komfortowo zarówno dzieci, osoby dorosłe, jak i starsze.

Zastanówmy się także, czy umywalka będzie przylegała do ściany, czy postawimy ją oddaloną. W minimalistycznych wnętrzach lepsze okażą się umywalki przylegające. Jeśli natomiast zależy nam na drugim rozwiązaniu (umywalce oddalonej od ściany), powinniśmy zdecydować się na estetyczną umywalkę z każdej strony (najlepiej ze szkliwionym tyłem). Należy pamiętać również o aspektach praktycznych - szczelina musi być na tyle duża, żeby można było ją bezproblemowo wysprzątać.

Jak zamontować umywalkę w 3 prostych krokach? - porady ekspertów Łazienki Online

Przed rozpoczęciem montażu umywalki sugerujmy się głównie instrukcją producenta. Nasze wskazówki prosimy traktować jako praktyczną pomoc. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

KROK 1 - Wytnij otwory pod baterię oraz odpływ

Wylicz, ile dokładnie otworów potrzebujesz, a następnie zaznacz je za pomocą ołówka. Ich liczbę oraz konkretne umiejscowienie dostosuj do specyfikacji kupionej baterii.

Zapamiętaj!

Baterie ścienne wymagają zazwyczaj jednego otworu (tylko pod syfon do umywalki). W przypadku baterii stojących należy wyciąć dwa otwory (jeden na odpływ, a drugi przeznaczony do zainstalowania armatury).

Narzędzia, jakie powinieneś wykorzystać do montażu umywalki to m.in.:

  • wyrzynarka,
  • wiertarka z otwornicą,
  • wiertło diamentowe do kamienia.

Wyrzynarkę i wiertarkę z otwornicą wykorzystaj do blatów drewnianych lub laminowanych. Wiertło diamentowe jest przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje - do kamienia. 

KROK 2 - Zabezpiecz umywalkę silikonem

Umywalka powinna być zabezpieczona silikonem - najlepiej preparatem bezbarwnym (np. silikonem sanitarnym). Jest on dedykowany do pomieszczeń o dużym stopniu wilgotności - czyli do wszelkich pomieszczeń sanitarnych (a w tym łazienek).

Zapamiętaj!

Pracując z silikonem, należy być bardzo precyzyjnym. Dlaczego? Ponieważ silikon jest bardzo mocno kleistą substancją. W konsekwencji powstałe zabrudzenia są często trudne do usunięcia.

Jak zabezpieczyć umywalkę silikonem?

W celu zabezpieczenia umywalki silikonem należy ustawić ją do góry dnem i dokładnie przykryć dolne krawędzie omawianą substancją. Teraz umieszczamy ją w tzw. miejscu docelowym (pamiętajmy o delikatnym dociśnięciu). 

Zanim przejdziemy do prac związanych z podłączeniem umywalki do instalacji wodnej, powinniśmy odczekać 24 godziny (lub nieco więcej) - do momentu, aż silikon wyschnie.

KROK 3 - podłącz umywalkę do instalacji wodnej

Żeby podłączyć umywalkę do instalacji wodnej, należy zamontować syfon i baterię. Przed wykonaniem poszczególnych czynności, zakręćmy główny zawór wody w mieszkaniu.

Aby podłączyć umywalkę do instalacji wodnej, powinniśmy wykorzystać tzw. wężyki przyłączeniowe lub sztywne miedziane rurki.

Jeśli zdecydowałeś się na ukrycie odpływu w szafce - możesz wybrać tańszy syfon. W przypadku, gdy chcesz go wyeksponować, zdecyduj się na eleganckie rozwiązania (np. chromowany, czarny lub złoty).

Zapamiętaj!

Po podłączeniu umywalki do instalacji wodnej dokładnie sprawdź szczelność każdego połączenia.

Sprawdź wszystkie artykuły sanitarne!

Montaż umywalki nablatowej - podsumowanie

Podczas montażu umywalki nablatowej zwróćmy uwagę na precyzję wykonania poszczególnych czynności. Należy również dokładnie sprawdzić szczelność syfonu oraz poprawność podłączenia umywalki wodnej do instalacji. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu. W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji mailowo lub telefonicznie.

Zapoznaj się z naszą ofertą!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Polecam, szybka realizacja
2024-02-26
Polecam, szybka realizacja zamówienia
pixel