Kotły gazowe kondensacyjne - wszystko co warto wiedzieć!
Koszty ogrzewania budynków przemysłowych oraz nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych wynoszą bardzo często ponad 80% opłat związanych z eksploatacją. Obniżenie kosztów może ułatwić m.in. termomodernizacja budynku polegająca na dociepleniu ścian oraz wymiana starego źródła ogrzewania na nowe, zdecydowanie bardziej wydajne ogrzewanie (np. kocioł gazowy kondensacyjny). W dzisiejszym artykule porozmawiamy o kotłach gazowych kondensacyjnych. Podpowiemy, czym one właściwie są, dlaczego warto w nie zainwestować, a także co powinniśmy o nich wiedzieć. Miłej lektury!
Czym są kotły gazowe kondensacyjne?
Kotły gazowe kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze wyróżniające się bardzo wysokim poziomem wydajności. Biorąc pod uwagę obecne standardy, umożliwiają one zaoszczędzenie nawet 20-30% więcej na przestrzeni długofalowej, niż kotły tradycyjne.
Kotły gazowe kondensacyjne - działanie
Działanie kotłów gazowych kondensacyjnych jest stosunkowo proste. Otóż posiadają one zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że innowacyjne urządzenia grzewcze gromadzą powietrze do spalania z zewnątrz budynku. Dzięki temu szkodliwe substancje nie mogą dostać się do środka budynku (tak, jak w przypadku kotłów tradycyjnych pobierających powietrze do spalania w pomieszczeniu, w którym są zamontowane).
Dlaczego kotły gazowe kondensacyjne są tak często wybierane przez konsumentów?
Kotły gazowe kondensacyjne to jedne z najlepszych rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku pozwalających odnotować bardzo duże oszczędności. Dla przykładu - rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową zminimalizujemy nawet o 30% w stosunku do starych urządzeń.
Kotły gazowe kondensacyjne - zalety
Zalety związane z inwestycją w kotły gazowe kondensacyjne:
- większe bezpieczeństwo domowników (zamknięta komora spalania wyklucza ryzyko zaczadzenia);
- elastyczność (system grzewcze bazujące na kotłach gazowych kondensacyjnych można rozbudować m.in. o kolektory słoneczne lub pompy ciepła);
- zmniejszenie kosztów rachunków (pomimo wyższej ceny kotłów kondensacyjnych od rozwiązań tradycyjnych, w ujęciu długofalowym zaoszczędzimy nawet kilkadziesiąt procent na rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową).
Wymiana tradycyjnych kotłów gazowych na nowoczesne kotły kondensacyjne - kiedy wziąć to pod uwagę?
Tradycyjne kotły gazowe (z otwartą komorą spalania) wraz z upływem czasu stają się coraz mniej wydajne. Oznacza to, że po mniej więcej 10 latach wydajność starych urządzeń (np. zainstalowanych najczęściej w trakcie budowy domu) spada o 30-40%. Z tego względu marnujemy paliwo, wydając więcej na rachunki za ogrzewanie.
W koszty należy również wliczyć rosnące ceny tzw. okresowych przeglądów kotłów, które mają już powyżej 10 lat. Urządzenia wówczas zdecydowanie częściej ulegają awariom, co wiąże się z dodatkową inwestycją związaną z naprawami kotła.
Inwestując w nowoczesny kocioł gazowy, zaoszczędzimy. Wydamy więcej w początkowej fazie, natomiast po 12-16 miesiącach będziemy regularnie odnotowywać zyski spowodowane mniejszymi rachunkami za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Jeżeli interesują Cię kotły gazowe najwyższej klasy - koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Łazienki Online. Możesz wybierać spośród ofert wielu producentów, m.in.:
- Vaillant,
- Bosch,
- Saunier Duval,
- De Dietrich,
- Junkers,
- Immergas,
- Termet,
- Ariston,
- Beretta,
- Wolf.
Zachęcamy również do zakupu wyjątkowo praktycznych akcesoriów tj.:
- zestaw podłączeniowy,
- czujnik,
- moduł,
- przewód do gazu,
- regulator,
- filtr magnetyczny,
- sprzęgło,
- zestaw przezbrojeniowy,
- płytka montażowa,
- uchwyt,
- kabel,
- pompa obiegowa,
- rozdzielacz,
- i wiele więcej.
Czy istnieją opłacalne alternatywy kotłów gazowych kondensacyjnych?
Kotły gazowe kondensacyjne są obecnie jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań grzewczych. Alternatywą mogą być jedynie kotły gazowe tradycyjne, które są i tak zdecydowanie wydajniejsze od urządzeń zasilanych węglem lub drewnem opałowym. W zależności od własnych preferencji możesz zdecydować się na m.in.:
- kotły gazowe wiszące,
- kotły gazowe stojące.
Wybierając kotły gazowe stojące, powinieneś zarezerwować minimum 20 metrów kwadratowych powierzchni na konstrukcję z dodatkowym zbiornikiem. Jeżeli interesują Cię kotły wiszące - wystarczy nawet mniejsze pomieszczenie tj.:
- łazienka,
- garderoba,
- kuchnia,
- spiżarnia,
- kotłownia.
Kotły gazowe są bardzo estetyczne, dlatego nie trzeba ich koniecznie zabudowywać. Wynika to z zastosowania wysokiej jakości materiałów użytych do produkcji. Klienci Łazienki Online urządzenia tego typu umieszczają zazwyczaj we wnętrzach w stylu glamour, industrialnym, nowoczesnym i klasycznym.
Kotły gazowe kondensacyjne - podsumowanie
Kotły gazowe kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze charakteryzujące się licznymi zaletami, m.in.:
- są przyjazne środowisku,
- są całkowicie bezpieczne w eksploatacji,
- są wygodne pod kątem eksploatacji.
Dedykujemy je przede wszystkim właścicielom nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych. Na oferowanych rozwiązaniach skorzystają również osoby dysponujące budynkami gospodarczymi oraz przemysłowymi.
Minusem kotłów gazowych kondensacyjnych jest wyższa cena od atmosferycznych kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, natomiast łatwo ją zrekompensować rachunkami za ogrzewanie niższymi o 20-30% w porównaniu do kotłów gazowych tradycyjnych. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu i życzymy powodzenia w wyborze kotłów gazowych kondensacyjnych!
FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce kotłów gazowych kondensacyjnych?
#1 Ile kosztują kotły gazowe kondensacyjne?
Cena kotłów gazowych kondensacyjnych wynosi zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych w przypadku nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych. Istnieją również nieco tańsze rozwiązania poniżej 10 000 zł, natomiast są one przeznaczone do domów o niewielkim metrażu (zazwyczaj poniżej 150 metrów kwadratowych). Jeżeli interesują Cię najbardziej renomowane kotły kondensacyjne gazowe - będziesz musiał zapłacić nawet powyżej 20 000 zł za urządzenia przeznaczone do budynków gospodarczych oraz przemysłowych.
#2 Gdzie kupić kotły gazowe kondensacyjne?
Kotły gazowe kondensacyjne najlepiej kupić u dystrybutorów oferujących kompleksowy asortyment związany z tego typu urządzeniami. W ofercie Łazienki Online proponujemy również kotły stojące, kotły gazowe jednofunkcyjne, kotły z wbudowanym zasobnikiem oraz kotły gazowe dwufunkcyjne.
#3 Kotły gazowe kondensacyjne - na jakich producentów zwrócić uwagę przy wyborze wysokiej klasy urządzeń do budownictwa jedno- lub wielorodzinnego?
Najbardziej renomowanymi producentami z tzw. światowej czołówki są firmy tj. Bosch, Junkers, Beretta, Ariston, Termet oraz Saunier Duval. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Odpowiemy na Państwa pytania i co najważniejsze - pomożemy w doborze kotłów gazowych dostosowanych do konkretnych oczekiwań oraz założeń projektowych.
#4 Kocioł gazowy kondensacyjny czy tradycyjny - co wybrać?
Obecnie bardziej opłacalnym rozwiązaniem w perspektywie długofalowej (minimum 2-3 lat) są kotły gazowe kondensacyjne - nawet, jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne. Oszczędzając na zakupie kotłów tradycyjnych, będziemy zmuszeni płacić o 20-30% większe rachunki za ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową w przyszłości.
#5 Jak zweryfikować rzetelnych dystrybutorów nowoczesnych rozwiązań grzewczych?
Dystrybutorzy nowoczesnych rozwiązań grzewczych powinni wyróżniać się pozytywnymi opiniami w Google, na tematycznych forach oraz branżowych grupach Facebookowych. Warto, żeby dodatkowo w danym sklepie internetowym było można zakupić niezbędne akcesoria do kotłów gazowych (np. adaptery lub moduły pogodowe).