📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy warto zdecydować się na odpływ liniowy w ścianie? Poznaj zalety takiego rozwiązania.

2022-09-19
Kiedy warto zdecydować się na odpływ liniowy w ścianie? Poznaj zalety takiego rozwiązania.

Marzysz o łazience, w której nie będzie żadnych progów? Wykorzystaj zalety odpływu ściennego liniowego i postaw na sanitariat bez brodzika. Takie rozwiązanie ma wiele zalet zarówno z punktu widzenia praktycznego, jak i wizualnego. Jednak odpływ liniowy w ścianie trzeba zaplanować już na etapie projektu domu. Poznaj warunki, które trzeba spełnić, by skorzystać z tego rozwiązania oraz sprawdź, kiedy warto z niego zrezygnować.
 

Spis treści:

 1. Odpływ ścienny, czyli odpływ liniowy w ścianie — czy wiesz co to takiego?
 2. Kiedy należy podjąć decyzję o wykorzystaniu odpływu ściennego w łazience?
 3. Montaż odwodnienia w ścianie, czyli odpływ ścienny krok po kroku. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować odpływ liniowy.
 4. Zalety korzystania z prysznica wal-in z odpływem liniowym w ścianie
 5. Czy odpływ ścienny ma jakieś wady? O tym warto wiedzieć!
 6. Podsumowanie: kto może i kiedy warto zdecydować się na odpływ liniowy w ścianie i prysznic walk-in?

Odpływ ścienny, czyli odpływ liniowy w ścianie — czy wiesz co to takiego?

Dotychczas, myśląc o prysznicu, od razu wyobraźnia podpowiadała, że jest to brodzik połączony ze ściankami, które w czasie kąpieli osłaniają łazienkę przed rozbryzgiwaniem się wody oraz parą wodną. Gdy powstały odpływy ścienne pojawiała się możliwość wykonania prysznica zupełnie bez brodzika. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej zabudowie odpływu liniowego oraz uwzględnieniu spadu, który najczęściej jest wykonywany w stosunku 1 m = 1 cm. Takie wyprofilowanie posadzki wymaga od inwestora wdrożenia pewnych działań już na etapie projektowania budynku.

Zastanawiasz się, czym zabudować odpływ liniowy? Duże płytki lub małe są z pewnością do tego odpowiednie. Ważne jest, by miały one odpowiednie parametry techniczne i nie były śliskie po kontakcie z wodą, by nie stwarzać niebezpieczeństwa w czasie kąpieli.
 

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jak wybrać najlepszą baterię prysznicową? Kiedy należy podjąć decyzję o wykorzystaniu odpływu ściennego w łazience? 

Odpływ przyścienny oraz odpływ liniowy ścienny to elementy, które należy planować już na etapie projektowania budynku. W wielu przypadkach jest to postrzegane jako wada tego rozwiązania, jednak brak brodzika i progów w prysznicu oraz ogromna swoboda podczas planowania przestrzeni prysznicowej z pewnością są tego warte. 

Wykonanie odpływu ściennego w późniejszym etapie nie zawsze jest możliwe, nawet jeśli chce się wykorzystać odpływ liniowy ścienny slim. A jeśli zastosowane rozwiązania na etapie budowy budynku umożliwiają jego podłączenie, to z pewnością będzie to miało ścisły związek z większym nakładem finansowym.

Warto zatem rozsądnie podjąć decyzję i zastanowić się, czy warto inwestować w prysznic walk-in, czy też lepiej wybrać model z bardzo niskim brodzikiem.

Montaż odwodnienia w ścianie, czyli odpływ ścienny krok po kroku. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować odpływ liniowy. 

Aby móc swobodnie korzystać z prysznica typu walk-in oraz cieszyć się minimalistyczną i modną aranżacją w swojej łazience, prace należy rozpocząć jeszcze przed wylaniem posadzki. Najpierw trzeba umieścić w pożądanym miejscu rury kanalizacyjne oraz doprowadzić rury z wodą bieżącą. W kolejnym kroku już na wybetonowanej posadzce montuje się syfon. Następne działania obejmują podłączenie kratki ściekowej wraz z niezbędnymi elementami odwodnienia. Wykonuje się to już na właściwej posadce, jednak jeszcze przed ułożeniem płytek. Późniejszy bardzo istotnym etapem jest wykonanie izolacji przeciwwodnej wraz z rozetą odpływową. Prawidłowe wykonanie tego etapu ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie izolacja chroni strop przed zalaniem i wilgocią. Na koniec można w końcu układać wybrane wcześniej płytki oraz zamontować widoczny w nich opływ liniowy.

Minusem tak rozłożonych w czasie prac jest oczywiście fakt, że na właściwy efekt trzeba dość długo czekać, jednak prysznic walk-in z pewnością jest tego wart.

Zalety korzystania z prysznica walk-in z odpływem liniowym w ścianie 

Bez wątpienia bezbrodzikowe prysznice należą do najbardziej pożądanych modeli w ostatnim czasie. Charakteryzują się wieloma cechami, które przekładają się na wygodę i ergonomię ruchów w łazience. 

Oto zalety, dla których warto wykorzystać odpływ liniowy ścienny lub odpływ przyścienny w swojej łazience:

 • możliwość aranżacji łazienki zgodnie z najnowszymi trendami,
 • brak progu w brodziku zwiększa funkcjonalność prysznica,
 • zapewnia on swobodę korzystania dla osób z niepełnosprawnościami i dla małych dzieci,
 • jest prosty w utrzymaniu czystości,
 • przestrzeń prysznica walk-in z odwodnieniem liniowym w ścianie zwiększa wolną przestrzeń w łazience,
 • takie rozwiązanie sprawia, że prysznic może mieć niestandardowe rozmiary, przez co można przeznaczyć na niego dowolną część pomieszczanie i zamontować odpływ ścienny w dowolnym miejscu,
 • odpływ liniowy ścienny wymiary może mieć różne, więc z łatwością dopasujesz go do własnych potrzeb,
 • wygląd odpływu liniowego można dopasować do pozostałych artykułów sanitarnych w łazience, by cała aranżacja wyglądała spójnie i miała pożądany efekt wizualny.

Czy odpływ ścienny ma jakieś wady? O tym warto wiedzieć!

Odwodnienie liniowe w ścianie oprócz licznych zalet ma również swoje wady. Zastanawiasz się jakie? Już tłumaczymy. Odpływ prysznicowy w ścianie lub w posadzce powinien być zaplanowany już na etapie projektowanie budynku. Jak już wiesz, część elementów, które go tworzą, umieszcza się w posadzce, co znacznie utrudnia pracę, jeśli chcesz się je tam umieścić w późniejszym etapie. Jeśli, z jakichkolwiek przyczyn, montaż odpływu szczelinowego ściennego miałby nastąpić później, to ma to ścisły związek z gruntownym remontem, który obejmuje skuwanie płytek i posadzki. Koszt remontu nie sprowadza się jedynie do wymiany kabiny, a do gruntownych zmian, które z pewnością będą bardzo kosztowne.

Ponadto, w niektórych budynkach, zwłaszcza tych, które mają cienki strop, nie da się w ogóle wykonać takiej instalacji. Ingerencja w konstrukcję budynku jest niezwykle ryzykowna i może wiązać się w przyszłości z poważnymi konsekwencjami. 

Prysznic walk-in z odpływem liniowym na ścianie lub w posadzce powinien być zaprojektowany odpowiednio wcześnie. W przeciwnym wypadku jego instalacja może być po prostu ryzykowana.

Warto również wziąć pod uwagę, że nie każdy będzie umiał prawidłowo podłączyć sam odpływ ścienny w prysznicu, by w przyszłości zużyta woda była odprowadzana płynnie bez uciążliwych wycieków. Przez to koszt takiej inwestycji może być nieco wyższy.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Akcesoria łazienkowe "must have"

Podsumowanie: kto może i kiedy warto zdecydować się na odpływ liniowy w ścianie i prysznic walk-in?

Montowanie odpływu liniowego oraz sam odpływ liniowy niski ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim, jeśli zależy Ci na posiadaniu łazienki urządzonej zgodnie z obowiązującymi trendami, to koniecznie weź to pod uwagę już na etapie projektowania budynku. Jeśli mieszkasz w bloku, w budynku wielorodzinnym, lub eksperci odradzają montaż odpływu szczelinowego ściennego, to zrezygnuj z tej inwestycji, ponieważ może być niebezpieczna i znacznie zwiększy koszt całkowity przeprowadzonych prac. 

Bez wątpienia topowe prysznice walk-in prezentują się pięknie i świetnie wpisują się we współczesne trendy wnętrzarskie, w których prym wiedzie totalny minimalizm. Z pewnością warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli łazienka ma niestandardowy wymiar lub jeden z domowników porusza się wózkiem inwalidzkim.  

Ciekawe aranżacje i zastosowanie nowoczesnych produktów to nasza mocna strona. Poznaj opinie naszych ekspertów o innych artykułach sanitarnych, które są niezbędne do stworzenia funkcjonalnej i pięknej łazienki. O wszystkim piszemy na naszym blogu.

Sprawdź wszystkie oferty w naszym sklepie!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-19
Profesjonalna obsluga klienta. Dostawa expresowa. Konkurencyjne ceny. Polecam. Zestaw podtynkowy grohe jeszcze nie zamontowany ale prezentuje sie perfekcyjnie.
2024-07-18
Szybka dostawa. Korzystna cena. Polecam.
pixel