Jaki kocioł gazowy wybrać?
Kotły gazowe są bardzo ekonomicznymi urządzeniami umożliwiającymi ogrzewanie nieruchomości jedno- i wielorodzinnych, ale także budynków przemysłowych i gospodarczych. Cechują się działaniem proekologicznym, ponieważ minimalizują emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Biorąc pod uwagę konkurencyjne rozwiązania grzewcze (np. kotły na węgiel lub drewno), są one również lepiej zautomatyzowane, co gwarantuje wygodę użytkowania i komfort domowników. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jaki kocioł gazowy wybrać. Omawiamy najważniejsze aspekty z zakresu doboru ekologicznych systemów grzewczych! Miłej lektury.
Kotły gazowe - jakie są zalety ogrzewania piecami gazowymi?
Biorąc pod uwagę obecne standardy, kotły gazowe pozwalają przede wszystkim na praktycznie bezobsługowe ogrzewanie domu. Jeżeli kupimy kocioł gazowy od renomowanych producentów, posłuży on również przez wiele lat - zupełnie niezawodnie, gwarantując 100% bezpieczeństwo (ze względów zastosowania najnowszych technologii).
Kotły gazowe - korzyści
Korzyści związane z użytkowaniem kotłów gazowych:
- łatwa i intuicyjna obsługa - odpowiednio zaprogramowany kocioł gazowy jest praktycznie bezobsługowy (raz na jakiś czas wystarczy ustawić temperaturę lub zakres temperatur, w jakich urządzenie ma działać);
- bezpieczeństwo użytkowania - rozwiązania oferowane przez renomowanych producentów są w 100% bezpieczne (przekłada się to także na wyższy komfort domowników);
- rzadkie konserwacje - kotły gazowe wystarczy poddać konserwacji raz w roku (oprócz tego nie wymagają żadnych dodatkowych przeglądów);
- ekologia - najnowsze rozwiązania rynkowe są bardzo ekologiczne, przyczyniając się do minimalizacji wydobycia śladu węglowego (warto również wspomnieć, iż gaz jest zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku niż inne paliwa służące do zasilania kotłów);
- ekonomia - niskie rachunki za ogrzewanie to jeden z najważniejszych punktów, dla których tak wiele osób wybiera kotły gazowe (w porównaniu do pieców węglowych, możemy zaoszczędzić nawet 20-30%, decydując się na nowoczesne kotły zasilane gazem).
Istotną korzyścią związaną z użytkowaniem kotłów gazowych jest również możliwość ogrzewania wody za pomocą tego urządzenia. W konsekwencji nie musimy inwestować w kolejne rozwiązania grzewcze (kotły gazowe są ponadprzeciętnymi rozwiązaniami pod kątem wydajności „2 w 1”).
Rodzaje kotłów gazowych - zestawienie
Istnieją dwa rodzaje kotłów gazowych - kotły jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na rozwiązanie jednofunkcyjne, które ogrzewa wodę do instalacji ogrzewania centralnego oraz ciepłą wodę użytkową (w oddzielnym zasobniku) lub dwufunkcyjne. Ta opcja z kolei jest nieco bardziej zaawansowana, ponieważ ogrzewa również wodę do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową za pomocą jednego urządzenia.
Kocioł gazowy kondensacyjny
Spośród wielu rodzajów kotłów, możemy wymienić kondensacyjne kotły gazowe. Pozwalają one odzyskać ciepło z tzw. spalin gazowych. Rozwiązanie to wyróżnia się ponadprzeciętną wydajnością i atrakcyjną ceną - urządzenia tego typu można kupić już za kilka tysięcy złotych.
Piec gazowy kondensacyjny jest nieco droższy od tradycyjnego kotła gazowego, jednak biorąc pod uwagę obecne standardy - zwrot nastąpi po mniej więcej kilkunastu miesiącach i wówczas będziemy odnotowywać oszczędności rzędu 20-30% (w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych).
Jaki kocioł gazowy wybrać? - zaufane marki
Jaki kocioł gazowy wybrać? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ na rynku istnieje wielu rzetelnych producentów i dystrybutorów, którzy dysponują konkretnymi rozwiązaniami. Sklep internetowy lazienkionline.pl w kategorii „Ogrzewanie” oferuje klientom kotły gazowe najwyższej klasy. Mogą Państwo wybierać spośród marek tj.:
- Vaillant,
- Bosch,
- Saunier Duval,
- De Dietrich,
- Junkers,
- Immergas,
- Termet,
- Ariston,
- Beretta,
- Wolf,
- Viessmann.
Obecnie są to najbardziej renomowane firmy produkujące kotły gazowe. Zachęcamy do zapoznania się z kompleksową propozycją kilkudziesięciu producentów - dysponujemy zarówno kotłami gazowymi tradycyjnymi, jak i kondensacyjnymi.
W zależności od preferencji udostępniamy również akcesoria do kotłów gazowych, m.in.:
- zestawy podłączeniowe,
- czujniki,
- moduły,
- przewody do gazu,
- regulatory,
- filtry magnetyczne,
- sondy,
- zestawy pompowe,
- zawory odcinające,
- i wiele innych praktycznych dodatków w przystępnych kryteriach cenowych.
Jeżeli chcą Państwo zaoszczędzić zdecydowanie więcej - polecamy zakup kotła gazowego kondensacyjnego.
Ile kosztują kotły gazowe?
Cena kotłów gazowych zależy od ich rodzaju. Dla przykładu - w sklepie internetowym lazienkionline.pl dysponujemy rozwiązaniami tj.:
- kotły gazowe z wbudowanym zasobnikiem,
- kotły gazowe jednofunkcyjne,
- kotły gazowe dwufunkcyjne,
- kotły gazowe stojące,
- kotły gazowe wiszące.
Tradycyjny kocioł gazowy kupisz już od kilku tysięcy złotych. Kotły kondensacyjne również oscylują w podobnych kryteriach, jednak są nieco droższe - ze względu na wyższy stopień zaawansowania i zwrot w postaci rachunków za gaz w przyszłości.
Gdzie kupić kotły gazowe?
Kotły gazowe można kupić w relatywnie niskich cenach na stronie internetowej lazienkionline.pl. Gwarantujemy najwyższą jakość dystrybuowanych rozwiązań oraz urządzenia od renomowanych, światowych producentów. Oferujemy również kotły elektryczne, kotły stałopalne, grzejniki, podgrzewacze i pompy ciepła. Zachęcamy do zakupów online w naszym sklepie. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji telefonicznie lub mailowo.
Jaki kocioł gazowy wybrać? - podsumowanie
Wybór odpowiedniego kotła gazowego jest stosunkowo trudnym zadaniem ze względu na bardzo różnorodną ofertę producentów. Pamiętajmy, aby wybór uzależnić od metrażu naszej nieruchomości lub budynku przemysłowego, zapotrzebowania na ciepło (stosownego do powierzchni) oraz założeń projektowych. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego wpisu i życzymy powodzenia w wyborze kotłów gazowych!
FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce wyboru kotłów gazowych?
#1 Jaki kocioł gazowy wybrać?
Finalna decyzja odnośnie wyboru kotła gazowego zależy od Twoich potrzeb, indywidualnych preferencji oraz założeń projektowych. Jeżeli chcesz zaoszczędzić jak najwięcej w ujęciu długofalowym - zdecyduj się na kocioł kondensacyjny. Będzie on nieco droższy w zakupie od tradycyjnych urządzeń, jednak po kilkunastu miesiącach (gdy się już zwróci) pozwoli odnotować większe oszczędności (nawet rzędu 20-30% miesięcznie).
#2 Kocioł gazowy stojący czy wiszący?
Wybór konkretnego rodzaju kotła gazowego uzależnijmy od kubatury wybranych pomieszczeń. Dla przykładu - w łazience, która jest niewielkich rozmiarów (np. do 15 metrów kwadratowych), rekomendujemy umieszczenie kotła gazowego wiszącego. Będzie miał on oczywiście zdecydowanie mniejszą pojemność od kotła stojącego, jednak okaże się bardziej poręczny (również w innych pomieszczeniach tj. spiżarnia, kotłownia lub kuchnia).
Kocioł stojący może być natomiast zdecydowanie bardziej wydajny - o dużej pojemności z dodatkowym zasobnikiem. Ich ceny okazują się także nieco wyższe. Montaż urządzeń stojących polecamy wyłącznie w pomieszczeniach powyżej powierzchni 20 metrów kwadratowych.
#3 Jakie są ceny kotłów gazowych?
Ceny kotłów gazowych zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Najdroższe modele do nieruchomości jedno- lub wielorodzinnych kosztują ok. kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli natomiast zależy Ci na kotle gazowym (np. kondensacyjnym) do budynków gospodarczych lub przemysłowych, musisz liczyć się z kosztami rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
#4 Jakie akcesoria do kotłów gazowych warto wybrać?
Zakup akcesoriów do kotłów gazowych powinniśmy uzależnić od naszych potrzeb. Najpopularniejszymi produktami wybieranymi przez klientów lazienkionline.pl są m.in. przewody do gazu, regulatory, filtry magnetyczne oraz zestawy przezbrojeniowe.