📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zamontować baterię kuchenną?

2022-07-11
Jak zamontować baterię kuchenną?

Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z samodzielnym montażem baterii kuchennej? Bez względu na to, czy chcesz tylko wymienić uszkodzoną armaturę, czy też planujesz całkowity remont kuchni, możesz wykonać to we własnym zakresie. Montaż baterii zlewozmywakowej jest prosty i nie trwa długo. Sprawdź krok po kroku, jak wybrać dobrze nową baterię i jak ją zamontować.


Spis treści:

 1. Bateria kuchenna. Sprawdź, czym jest i do czego ona służy?
 2. Rodzaje baterii kuchennych. Czy znasz ich cechy charakterystyczne?
 3. Czy wiesz, jak dobrze wybrać baterię zlewozmywakową? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
 4. Zanim dokonasz montażu baterii kuchennej, skompletuj niezbędne elementy
 5. Demontaż starej baterii przed montażem kranu. Sprawdź, jak szybko to wykonać.
 6. Montaż baterii kuchennej krok po kroku. Sprawdź, jak dobrze to zrobić.
 7. Jak sprawdzić, czy montaż baterii kuchennej przebiegł prawidłowo?
 8. Czy wiesz, ile możesz zaoszczędzić, decydując się na samodzielny montaż baterii zlewozmywakowej?

 

Bateria kuchenna. Sprawdź, czym jest i do czego ona służy?

Bateria kuchenna to niezbędny element wyposażenia w każdej kuchni. Prawidłowo działająca bateria kuchenna dostarcza bieżącą wodę z sieci wodociągowej lub z własnego ujęcia. Potrzebujesz jej, gdy chcesz umyć dłonie, zagotować wodę w czajniku lub umyć naczynia. Wybór baterii kuchennej ma ogromny wpływ na komfort korzystania ze zlewu. Strefa zmywania powinna być dopasowana do potrzeb domowników. Dobry kran w kuchni umożliwia dopasowanie strumienia wody do bieżących potrzeb oraz jest łatwy w obsłudze. Ustawienie odpowiedniej temperatury, odkręcenie lub dokręcenie wody w baterii zlewozmywakowej powinno być możliwe przy użyciu tylko jednej ręki. To ważne, ponieważ ma realny wpływ na szybkość wykonywanych czynności oraz na wygodę.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jak dobrać zestaw łazienkowy, by podkreślić styl łazienki?

Rodzaje baterii kuchennych. Czy znasz ich cechy charakterystyczne? 

Wyróżniamy dwa rodzaje baterii zlewozmywakowych. Jeszcze do niedawna w polskich domach gościły baterie kuchenne ścienne. Montaż baterii ściennej był możliwy po szczelnym połączeniu kranu z dwoma rurami ukrytymi w ścianie: z wodą ciepłą i z wodą zimną. Jednak nowoczesne baterie zlewozmywakowe niczym nie przypominają tych, które były nagminnie wykorzystywane niegdyś. Obecnie w polskich domach już na dobre rozgościły się baterie kuchenne stojące, które montowane są w blacie lub zlewozmywaku ze specjalnie wyciętym otworem.  Tuż obok rur doprowadzających wodę znajduje się również odpływ wody brudnej. Montaż baterii kuchennej stojącej jest łatwiejszy. Nawet jeśli podczas użytkowania takiego kranu coś się rozszczelni, możesz szybko namierzyć przyczynę i usunąć usterkę. Takie modele są eleganckie i podkreślają indywidualny charakter każdej kuchni. Obecnie na rynku dominują baterie kuchenne, które mają jeden uchwyt do regulacji strumienia wody oraz jej temperatury. Baterie kuchenne dwuuchwytowe wyszły już z mody.Czy wiesz, jak dobrze wybrać baterię zlewozmywakową i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Decydując się na montaż baterii kuchennej, najpierw trzeba ją kupić. Półki w supermarketach budowlanych i remontowanych uginają się od oferty w tej kategorii produktowej. Producenci proponują klientom baterie jednouchwytowe o różnej wysokości i wykończeniu. Nowoczesne krany mają często regulowaną długość wylewki, co ułatwia wlewanie wody do dużych naczyń.

Aby prawidłowo wybrać baterię zlewozmywakową, a następnie dokonać podłączenia kranu w kuchni, wybierz produkt o odpowiedniej średnicy otworu. Wysokość wylewki dopasuj do aranżacji wnętrza i własnych potrzeb. Kolor oraz wzór jest kwestią gustu, a o tym, jak powszechnie wiadomo, najlepiej nie dyskutować.
 

Zanim dokonasz montażu baterii kuchennej, skompletuj niezbędne elementy 

Wciąż zastanawiasz się jak zamontować kran w kuchni? Oto lista produktów, które są niezbędne, by wykonać montaż kranu w kuchni prawidłowo:

 • klucz nastawny,
 • miska na wodę,
 • sucha szmatka bawełniana,
 • pakuły.

Demontaż starej baterii przed montażem kranu. Sprawdź, jak szybko możesz to wykonać. 

Demontaż baterii kuchennej stojącej

Demontaż starej baterii rozpocznij od zakręcenia głównego zaworu z wodą, który najczęściej znajduje się przy wodomierzu. Następnie weź miskę i spuść resztę wody z kranu. W kolejnym kroku odkręć śruby przy użyciu klucza nastawnego. Nie zapomnij podstawić poniżej zaworu miski, ponieważ reszta wody może w tym momencie wydostać się z wężyków. Po odkręceniu śrub, demontażu wężyków wyjmij trzon kranu i gotowe.

Demontaż baterii kuchennej ściennej

Cały proces rozpocznij od zakręcenia głównego zaworu. Następnie spuść resztę wody z rur do przygotowanej miski. W kolejnym kroku przy użyciu klucza nastawnego odkręć śruby, które łączą baterię kuchenną ścienną z rurami w ścianie. Przed wykonaniem tej czynności bezpośrednio pod tym miejscem ułóż bawełnianą szmatkę, która pochłonie resztkę wody, która może wówczas wypłynąć z rur.


Montaż baterii kuchennej krok po kroku. Sprawdź, jak dobrze to zrobić. 

Montaż baterii kuchennej stojącej

Podłączenie baterii kuchennej należy rozpocząć od włożenia trzonu nowego kranu do otworu w blacie lub w zlewie. Ustaw wylewkę w prawidłowej pozycji w taki sposób, by później móc z niej swobodnie korzystać. W kolejnym kroku od spodu blatu lub zlewozmywaka nałóż podkładki i śruby dołączone do zestawu. Całość dokręć przy użyciu klucza nastawnego, by wyeliminować ewentualne przecieki. Ponadto prawidłowo zamontowana bateria nie może obracać się wokół własnej osi, ani też ruszać się podczas używania wylewki. Bateria kuchenna w blacie powinna być zamontowana „na sztywno”.

Montaż baterii kuchennej ściennej

Czy wiesz, jak wygląda podłączenie baterii kuchennej w ścianie? Już tłumaczymy. Po zdemontowaniu starej baterii i nabyciu nowego kranu o takim samym rozstawieniu rur połącz je z kranem przy użyciu mimośród lub odpowiednich nakładek. W tym przypadku mogą Ci się również przydać pakuły, którymi możesz owinąć gwinty rur przed nałożeniem łączników. Pakuły dodatkowo uszczelniają połączenie rur z kranem. Na koniec solidnie dokręć nakładki lub śruby przy użycia klucza i gotowe.

Jak sprawdzić, czy montaż baterii kuchennej przebiegł prawidłowo? 

Aby sprawdzić, czy wymiana wylewki w baterii ściennej lub podłączenie kranu w kuchni w ścianie przebiegło prawidłowo, wystarczy wykonać prosty test. Po mocnym dokręceniu śrub łączących główne elementy kranu z wężykami od wody lub rurami po prostu odkręć kran. Rozpocznij od małego strumienia i powoli zwiększaj przepływ wody. Jeśli w tej chwili mała struga wody, będzie wydostawać się w okolicy śrub, to znak, że musisz je mocniej dokręcić.

Po prawidłowej wymianie wylewki w baterii ściennej lub stojącej nie powinno dochodzić do najmniejszych przecieków wody.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Magia detali — czyli drobiazgi, które mogą odmienić wnętrze Twojej łazienki

Czy wiesz, ile możesz zaoszczędzić, decydując się na samodzielny montaż baterii zlewozmywakowej? 

Już wiesz, jak zamontować baterię do zlewu w kuchni. Decydując się na wykonanie tej czynności samodzielnie, możesz zaoszczędzić od 200 do 250 zł. Właśnie tyle zapłacisz za montaż kranu, jeśli zdecydujesz się na usługę specjalisty. Ponadto na usługę hydraulika lub „złotej rączki” czasem trzeba poczekać kilka dni, a po samodzielnej wymianie kran będzie gotowy do użytkowania niemal od razu.

Jak widzisz, mocowanie baterii kuchennej nie jest wcale trudne. Cały zabieg nie powinien trwać dłużej niż 60 minut. Nie musisz mieć w swoich zasobach specjalistycznych narzędzi, ani też konkretnych umiejętności. Z wymianą baterii w kuchni poradzi sobie zarówno mężczyzna, jak i kobieta. A satysfakcja po ukończeniu montażu baterii zlewozmywakowej z pewnością będzie ogromna.

Jeśli lubisz samodzielnie wykonywać drobne prace w domu, zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele porad, z których z pewnością skorzystasz podczas drobnych remontów lub aranżacji swojego wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszystko zgodnie z ofertą, szybka realizacja zamówienia.
2024-06-01
Jestem bardzo zadowolona.Dostawa szybka i sprawna.Polecam.5 gwiazdek
pixel