📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

2022-09-30
Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Doświadczasz przeciekania wody podczas kąpieli i zastanawiasz się jak uszczelnić kabinę prysznicową? Szukasz skutecznego rozwiązania, by oszczędzić sobie przykrych konsekwencji związanych z powstawaniem pleśni? Jeśli obawiasz się, że zalegająca woda może doprowadzić do zalania sąsiada lub powstania pleśni, przeczytaj nasz artykuł. Zaproponujemy rozwiązania jak uszczelnić kabinę prysznicową z brodzikiem, bez brodzika oraz z hydromasażem. Niezależnie od rodzaju, który masz w swojej łazience, dowiesz się co zrobić, by pożegnać się z  ciągłym wycieraniem mokrej podłogi. Niespodziewany poślizg, który może się zakończyć uszczerbkiem na zdrowiu to problem, który dzięki temu wpisowi odejdzie w niepamięć. Dowiedz się jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej bez potrzeby wzywania specjalisty

Dlaczego należy uszczelnić kabinę prysznicową?

Nawet najwyższej jakości armatura, którą kupujesz w sklepie z artykułami sanitarnymi, nie jest w pełni wodoszczelna. Zalet i przesłanek uszczelnienia kabiny prysznicowej jest wiele. Jakie są najważniejsze z nich?

 • przede wszystkim zabezpieczenie przed pleśnią i powstawaniem innych groźnych dla zdrowia grzybów. 
 • ochrona przed zalaniem mieszkania sąsiadowi — zdecydowanie lepiej oszczędzić sobie nieprzyjemnych sytuacji związanych z wypłacaniem odszkodowania,
 • ochrona mebli i wyposażenia przed uszkodzeniami — koniecznym działaniem może być uszczelnienie ościeżnicy, tak by zabezpieczyć ją przed niepożądanym napuchnięciem i odkształceniem.

Teraz już wiesz, że warto zadbać o to, by woda nie znajdowała ujścia podczas kąpieli. A zatem jak uszczelnić kabinę prysznicową, by uniknąć zalania?

Jak skutecznie uszczelnić kabinę prysznicową? 

Konieczne może być zastosowanie różnych metod, w zależności od rozwiązania, które masz w swojej łazience. Powstaje zatem pytanie, jak uszczelnić kabinę prysznicową z brodzikiem? Przede wszystkim należy skorzystać z materiałów, które charakteryzują się dużą odpornością na pleśń, wilgoć i zmienne, wysokie temperatury. Takim produktem jest zdecydowanie tzw. szybkoschnący silikon sanitarny, który zapewnia długotrwałe działanie. Jego właściwe użycie pozwala na skuteczne uszczelnienie przerw oddzielających kabinę od ściany, czy między brodzikiem a płytkami na wiele lat. Do prawidłowego zaaplikowania silikonu i zabezpieczenia kabiny prysznicowej niezbędne będą więc:

 • silikon sanitarny — dedykowany preparat do uszczelniania łazienkowych powierzchni,
 • pistolet lub szpachelka do silikonu — do wygodnej aplikacji tego środka chemicznego,
 • niewielki ostry nożyk — do usunięcia wszelkich nieestetycznych pozostałości lub nadmiaru,
 • taśma malarska — do zabezpieczenia sąsiadujących powierzchni przed ich ewentualnym zabrudzeniem.

Wszystko masz pod ręką? A więc do dzieła!

Jak uszczelnić silikonem kabinę prysznicową?

Pierwsza zasada, o jakiej musisz pamiętać to fakt, iż wszystkie powierzchnie, które zamierzasz uszczelniać silikonem, powinny być suche i czyste. Uszczelniacz spełnia swoją rolę w stu procentach właśnie wtedy kiedy zadbasz o powyższe warunki. W kilku prostych krokach podpowiadamy jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika:

 • dokładnie osusz przestrzenie i szczeliny, które zostaną wypełnione silikonem sanitarnym,
 • użyj taśmy malarskiej, która pozwoli zabezpieczyć inne powierzchnie przed niechcianym zabrudzeniem,
 • zamontuj silikon w specjalnym pistolecie,
 • każdą szczelinę wypełnij w całości, nie tylko na powierzchni,
 • za pomocą szpachelki usuń nadmiar nagromadzonego silikonu,
 • przetrzyj fugi wilgotną szmatką,
 • zgodnie z zaleceniami producenta silikon powinien przeschnąć zalecaną ilość czasu.

Silikon sanitarny jest odpowiednim środkiem, który można i należy używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz brodzika. Powyższe czynności sprawdzą się niezależnie od tego, jaką masz armaturę. Zatem jeśli zastanawiasz się jak uszczelnić silikonem kabinę prysznicową:

 • z brodzikiem, 
 • bez brodzika, 
 • z hydromasażem,

to powyższy proces w każdym wypadku jest taki sam.

Sprawdź wszystkie artykuły sanitarne!

Kabina prysznicowa bez brodzika

Teraz znasz już skuteczny sposób jak uszczelnić kabinę prysznicową i brodziki prysznicowe. Ogromną popularnością w ostatnich latach cieszą się prysznice typu walk-in, które nie posiadają progu, brodzika i drzwi. Nie zwalnia to jednak z konieczności odpowiedniego zabezpieczenia przed wilgocią. Jak uszczelnić kabinę prysznicową bez brodzika?  Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej lub użycie tzw. folii w płynie. W przypadku otwartego prysznica należy skoncentrować się głównie na odpływie liniowym i jego fachowemu uszczelnieniu. Jeśli zastanawiasz się także, jak uszczelnić drzwi kabiny prysznicowej to postaw na rozwiązanie w formie uszczelki.

Podsumowując, właściwe i prawidłowe wypełnienie silikonem wszystkich szczelin posłuży na kilka lat. Samodzielne uszczelnianie, nie jest niczym skomplikowanym, zdecydowanie jest to czynność, którą możesz zrobić samodzielnie. Odwiedź także nasz sklep Łazienki Online w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-12
Wszystko zgodnie z ofertą, szybka realizacja zamówienia.
2024-06-11
Fantastycznie
pixel