📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sterować temperaturą strefowo, ogrzewając dom pompą ciepła?

2022-08-01
Jak sterować temperaturą strefowo, ogrzewając dom pompą ciepła?

Ustawienie osobnej temperatury we wszystkich pomieszczeniach pozwala oszczędzić energię, pieniądze oraz poprawia komfort życia. Ale czy da się sterować temperaturą strefowo w domu ogrzewanym pompą ciepła? Wiele się słyszy opinii, że może to powodować poważne awarie tego ekologicznego urządzenia grzewczego. Dzisiaj wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby takie sterowanie było bezpieczne dla pompy ciepła, a przy tym wygodne dla użytkownika.

Podstawy działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Wymusza przepływanie ciepła z gruntu, powietrza, wody do pomieszczeń w budynku oraz do instalacji CWU. Takie pompy zasilą grzejniki, ogrzewanie podłogowe, a nawet klimakonwektory. Pompy ciepła są przyjazne przyrodzie, nie zatruwają środowiska naturalnego, nie są drogie w eksploatacji i pracują właściwie bezobsługowo. Urządzenia te należą też do jednych z najbardziej długowiecznych i bezpiecznych źródeł ciepła, dlatego nie ma co się dziwić, że stają się rozwiązaniem coraz popularniejszym i pożądanym przez inwestorów.

Sterowanie strefowe a pompa ciepła – czy to się da połączyć?

Sterowanie strefowe polega na instalacji regulatorów osobno w każdym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest oszczędne, komfortowe i wygodne, gdyż pozwala dopasować temperaturę do funkcji pokoi i potrzeb mieszkańców. Jednak pompa ciepła ma dość długi rozruch – żeby nagrzać pobrany ze środowiska czynnik (np. powietrze), potrzebuje czasu. Z kolei niektóre pomieszczenia nagrzewają się bardzo szybko. I tu powstaje kluczowy problem.

Dla przykładu, jeżeli ogrzewamy podłogowo małe pomieszczenie (np. łazienkę), w niedługim czasie wymuszamy włączenie oraz wyłączenie pompy ciepła. Łatwo się domyślić, że to może obniżyć skuteczność sterowania, a wręcz spowodować poważne uszkodzenie. Uważa się więc, że sterowanie pompą ciepła jest ryzykowne dla poprawnego funkcjonowania domowej instalacji.

I tutaj temat mógłby się zakończyć, ale nie powinien, ponieważ strefowe sterowanie temperaturą niesie ze sobą ogrom korzyści. Rezygnowanie z niego nie wpłynie dobrze ani na nasz budżet, ani na nasze samopoczucie, ponieważ temperatura we wnętrzach zawsze będzie losowa. Oczekiwana przez nas wartość zostanie osiągnięta wyłącznie tam, gdzie w danym momencie będzie się znajdował sterownik (przypomnijmy, jeden na cały dom). W pozostałych pomieszczeniach będzie albo za zimno, albo za gorąco. Nie wspominając o nieekonomicznym poborze czynnika grzewczego. A więc sterowanie strefowe to nie jest zbytek. W zdrowym, nowoczesnym domu jest to konieczność.

Jak w takim razie zastosować sterowanie strefowe w domu ogrzewanym pompą ciepła?

I dlatego nie sterujemy samą pompą ciepła, lecz rozdziałem wody z bufora, który gromadzi wyprodukowane przez nią ciepło. Pozwala to korzystać z zalet sterowania strefowego bez obaw o uszkodzenie pompy.Przypomnijmy, jakie są korzyści ze strefowego sterowania ogrzewaniem:

  • indywidualna regulacja temperatury w pomieszczeniach
  • temperatura dostosowana do funkcji pokoi
  • ograniczenie stanów przesterowania
  • brak przegrzania albo wyziębienia wnętrz
  • optymalne zużywanie energii
  • oszczędność paliwa grzewczego
  • oszczędność pieniędzy
  • ochrona środowiska naturalnego

Wątpliwości mogą budzić ceny energii elektrycznej – są coraz wyższe, a zasila ona większość pomp ciepła. Jednakże nowoczesne pompy ciepła wykorzystują surowce odnawialne, a więc bezpłatne i niewyczerpywalne. Taka perspektywa pomaga inaczej spojrzeć na ponoszone wydatki.
 

Podsumowując…

Sterowanie strefowe temperaturą jest potrzebne niezależnie od tego, jakie urządzenie grzewcze wybierzemy. Jednak – żeby było bezpieczne dla pompy ciepła – instalacja grzewcza musi być wyposażona w zbiornik buforowy (bufor). System sterujący zarządza zgromadzonym w nim ciepłem; rozdziela je na poszczególne pętle grzewcze. Zasadniczo więc sterowanie odbywa się na poziomie bufora, a nie pompy ciepła. I to jest klucz do sukcesu. W takim przypadku kontrola domowej temperatury staje się równie efektywna, jak przy ogrzewaniu elektrycznym lub gazowym.

Sprawdź wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-29
Polecam, szybka realizacja
2024-02-26
Jestem bardzo zadowolona z zakupu oraz realizacji zamówienia. Wszystko na najwyższym poziomie
pixel