📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak oszczędzać wodę w domu? - praktyczne porady

2022-12-28
Jak oszczędzać wodę w domu? - praktyczne porady

Zmianę stylu życia na bardziej ekologiczny należy rozpocząć od oszczędzania wody w domu. Biorąc pod uwagę obecne trendy, istnieje wiele sposobów umożliwiających minimalizację zużycia wody - zaczynając od brania szybkiego prysznica zamiast kąpieli, przez inwestycję w energooszczędne baterie kuchenne oraz łazienkowe, aż po zakręcanie kranu podczas mycia zębów. Jeżeli zależy Ci na odnotowaniu sporych oszczędności rocznych pod kątem rachunków za wodę oraz zmniejszeniu wydobycia śladu węglowego - ten artykuł jest dedykowany właśnie dla Ciebie. Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę w domu! Miłej lektury.

Oszczędzanie wody w domu - jak zacząć?

W pierwszej kolejności powinieneś zdecydować się na zmianę baterii kuchennych oraz łazienkowych - ograniczających zużycie wody. Dobrym rozwiązaniem będzie również korzystanie ze zmywarki wyłącznie w trybie EKO. Z naszego doświadczenia wynika, że prawie 500 zł rocznie można zaoszczędzić, biorąc prysznice zamiast kąpieli - dzięki temu pozytywnie wpływamy na środowisko, zużywając rocznie ponad 50 000 litrów wody mniej.

W dalszej części artykułu przedstawimy 11 sposobów na oszczędzanie wody w domu.

Jak oszczędzać wodę w domu? - 11 sposobów na bycie EKO!

Poniżej omawiamy 11 sposobów umożliwiających oszczędzanie wody w domu, które pozwolą również odnotować spore oszczędności roczne z zakresu rachunków za wodę.

TIP #1 - zmień baterie kuchenne oraz łazienkowe

Pierwszym krokiem ułatwiającym oszczędzanie wody jest zmiana wyposażenia swojej kuchni. Baterie kuchenne oraz łazienkowe powinny posiadać systemy umożliwiające oszczędzanie wody. Ma to ogromne znaczenie w skali globalnej, ponieważ poszczególne rozwiązania (np. bateria kuchenna z wysuwaną wylewką) mogą umożliwić zaoszczędzenie nawet 50% zużycia wody.

TIP #2 - korzystaj ze zmywarki w trybie EKO

W tym przypadku chodzi również o pralkę i wszystkie inne urządzenia posiadające tryb EKO. Biorąc pod uwagę obecne standardy, zmywarka myjąca naczynia 3 godziny w trybie EKO może zużyć nawet kilkadziesiąt procent mniej wody, niż w trybie klasycznym trwającym pół godziny.

Zapamiętaj!
Jeżeli planujesz wymienić urządzenia kuchenne lub łazienkowe, koniecznie zdecyduj się na asortyment z trybami EKO. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne, ale także oszczędne (dla przykładu - pralka w trybie EKO zużyje nawet 18 litrów wody mniej niż urządzenie ustawione na tryb tradycyjny, w którym pranie trwa od 30 do 45 minut).

TIP #3 - bierz prysznice zamiast kąpieli

Długie kąpiele w wannie są bardzo przyjemne, jednak nieekonomiczne. Wynika to z prostego powodu - jednorazowa kąpiel w standardowej wannie o gabarytach 170 cm wymaga zużycia ok. 150-200 litrów wody. Jeżeli porównamy ten proces z kąpielą pod prysznicem, dojdziemy do wniosku, że rocznie zaoszczędzimy nawet 50 000 litrów (jedna kąpiel pod prysznicem wymaga 30-40 litrów wody), czyli ok. 500 zł.

Warto wiedzieć!
Nie posiadasz kabiny prysznicowej lub nie chcesz rezygnować z wanny? Unikaj nalewania wody do pełna - spróbuj się zrelaksować w wannie napełnionej do połowy.

Interesują Cię wanny łazienkowe? Sprawdź ofertę Łazienki Online. Gwarantujemy przystępne ceny i rozwiązania od renomowanych producentów, m.in.

Chcesz kupić wysokiej klasy wanny łazienkowe? W zależności od własnych preferencji możesz wybrać również wanny asymetryczne, wanny dla osób starszych, wanny narożne, wanny wolnostojące, wanny prostokątne oraz akcesoria do wanien.

TIP #4 - naprawiaj wadliwe instalacje

Kapiący kran wydaje się błahostką. Z naukowego punktu widzenia niekoniecznie, ponieważ cieknąca spłuczka, kapiący kran czy też nieszczelna rura wiąże się ze stratą 200 mililitrów wody na godzinę. To daje ponad 1 500 straconej wody rocznie. Jeżeli pod uwagę weźmiemy wyłącznie aspekty finansowe - faktycznie nie ma się czym przejmować w perspektywie miesiąca. Rocznie natomiast cieknący kran będzie nas kosztował ok. 1 000 zł - czyli większą część ubezpieczenia OC na pojazd średniego segmentu.

TIP #5 - wykorzystuj wodę ponownie

Bądź po prostu pomysłowy. Nie marnuj wody - na świecie jest tylko 1% wody pitnej. Reszta obejmuje wodę słoną, czyli nienadającą się do spożycia. Ekologia jest ważna, dlatego wodą z mydlinami lub płynem do mycia naczyń podlej trawnik, lub rośliny domowe - nie wylewaj jej do zlewu.

TIP #6 - zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Szczotkujesz zęby dwa razy dziennie przepisowe 2 minuty przypadające na jedną sesję? W takim razie dbasz o swoje uzębienie. Pamiętaj jednak o zakręcaniu wody. Za każdym razem, gdy zignorujesz tę wskazówkę, zmarnujesz 16 litrów wody pitnej dziennie, co w perspektywie rocznej daje ok. 6 000 litrów. To sporo - możesz przecież tego łatwo uniknąć, przyczyniając się do bycia EKO, ratując planetę przed suszą. 

TIP #7 - używaj odpowiedniego perlatora i słuchawek prysznicowych z ogranicznikiem

Inwestując w armaturę łazienkową i kuchenną, zdecyduj się na jednouchwytowe termostatyczne lub automatyczne, bezdotykowe baterie zlewozmywakowe oraz kuchenne. Wybór tego typu rozwiązań pozwoli zaoszczędzić ok. 40% wody. To bardzo proste w wyjaśnieniu - czas potrzebny na wyregulowanie wielkości strumienia oraz temperatury wody jest zdecydowanie skrócony.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej - zamontuj perlator w kształcie tzw. sitka. Dzięki temu strumień wody ulegnie napowietrzeniu, co spowoduje, że będziemy widzieć więcej wody płynącej z kranu niż ma to miejsce rzeczywiście.

Słuchawki prysznicowe z ogranicznikiem

Ograniczniki prysznicowe nie tylko redukują zużycie wody, ale również zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery (jeżeli korzystasz z kotłów lub piecyków gazowych). Dzieje się to za sprawą znacznego zminimalizowania ilości energii potrzebnej do podgrzania wody.

TIP #8 - używaj regulowanej spłuczki

Tradycyjne spłuczki kompaktowe wymagają ok. 9 litrów wody na jedno spłukanie. Dla porównania - modele z podwójnym systemem spłukiwania wykorzystują zaledwie 3 litry wody. Warto również wspomnieć, żeby nie spłukiwać wody bez potrzeby (śmieci można wyrzucić do śmietnika - dotyczy to również chusteczek, wacików oraz włosów ze szczotki).

TIP #9 - wypełniaj pralkę i zmywarkę do końca

Urządzenia tj. pralka i zmywarka powinny być uruchamiane wyłącznie w momencie, gdy są zapełnione minimum w 90%. To podstawa ekologicznego trybu życia. Tego typu rozwiązania dotyczą również osób, którym zależy na zaoszczędzeniu kilkuset złotych w ciągu roku.

TIP #10 - zbieraj deszczówkę

Zbieranie deszczówki jest idealne w przypadku prac ogrodniczych. Można podlewać nią rośliny - znakomicie przyswajają miękką wodę, pozbawioną pierwiastków wapnia i magnezu.

TIP #11 - oszczędzaj wodę w skali globalnej

Chcesz zaoszczędzić 15 000 litrów wody? Jedz mniej mięsa, ponieważ właśnie taka ilość wody jest potrzebna do wyprodukowania kilograma wyrobów mięsnych (np. wieprzowych, wołowych lub drobiowych). Zdecydowanie mniej tego surowca zużyjesz, jedząc warzywa, owoce i pieczywo. Dokładnie przeanalizuj poniższą rozpiskę:

  • 1 kg chleba - ok. 2 000 litrów wody,
  • 1 kg pomidorów - ok. 250 litrów wody,
  • 1 kg bananów - ok. 900 litrów wody.

Jak oszczędzać wodę w domu? - podsumowanie

Oszczędzanie wody w domu jest proste. Należy jedynie trzymać się kilku, a najlepiej kilkunastu zasad, które omówiliśmy w dzisiejszym artykule. W pierwszej kolejności zainwestuj w urządzenia kuchenne z trybami EKO, a dodatkowo wymień armaturę łazienkową oraz zlewozmywaki. Dobrym patentem jest także używanie regulowanych spłuczek, regularne korzystanie ze zmywarki oraz zakręcanie wody podczas mycia zębów. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego artykułu i życzymy powodzenia w oszczędzaniu wody!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce oszczędzania wody?

#1 Jaki jest najlepszy sposób na oszczędzanie wody w domu?

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie wody w domu jest zastąpienie długich kąpieli w wannie krótkimi prysznicami. Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę okaże się także naprawa wadliwych instalacji oraz ponowne wykorzystywanie wody (np. pochodzącej ze zmywania do podlania kwiatków domowych lub roślin ogrodowych). Istotne jest również zadbanie o właściwe baterie kuchenne - charakteryzujące się rozwiązaniami proekologicznymi.

#2 Gdzie kupić nowoczesne baterie kuchenne lub łazienkowe z technologią umożliwiającą oszczędzanie wody?

Nowoczesne baterie kuchenne lub łazienkowe rekomendujemy kupić w naszym sklepie internetowym lazienkionline.pl. Biorąc pod uwagę obecne standardy rynkowe, wyróżniamy się wysoką jakością dystrybuowanych produktów od renomowanych marek tj. KFA, Franke, Ferro, Blanco, Deante, Hansgrohe, Perfexim, Steiner itd.

#3 Czy oszczędzanie wody w domu gwarantuje rzeczywiste korzyści finansowe?

Regularne praktykowanie sposobów na oszczędzanie wody w domu, które przedstawiliśmy w dzisiejszym wpisie, pozwala odnotować roczne oszczędności rzędu 1 000 - 2 000 zł. To sporo, biorąc pod uwagę, że jest to koszt ubezpieczenia OC średniej klasy samochodu. Pamiętajmy również o aspektach ekologicznych. Naprawiając wadliwe instalacje czy też zastępując armaturę łazienkową i kuchenną na rozwiązania dostosowane do aktualnych standardów EKO przyczyniamy się do polepszenia stanu naszej planety.

#4 Po co oszczędzać wodę?

Tylko 1% wszystkich zasobów wody nadaje się do spożycia. Resztę stanowi woda słona, lodowce i wieczne śniegi. Jeżeli będziemy oszczędzać wodę kolejne pokolenia, będą mogły dłużej mieszkać na naszej planecie. Dodatkowo odnotujemy spore oszczędności roczne związane z jej mniejszym zużyciem.

#5 Oszczędzanie wody w kuchni - jak odnotować największe oszczędności?

Największe oszczędności w kuchni odnotujemy korzystając ze zmywarki, gotując ekonomicznie (na parze), a także spożywając potrawy roślinne. Warto również wymienić baterie kuchenne na bardziej ekologiczne. Kompleksowa oferta wysokiej jakości rozwiązań jest dostępna w sklepie internetowym Łazienki Online. Zachęcamy do zakupów online.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa terminowa. Polecam ten sklep!
2024-07-09
bardzo dobra
pixel