📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile kosztuje pompa ciepła? Jak dobrać pompę ciepła?

2023-01-16
Ile kosztuje pompa ciepła? Jak dobrać pompę ciepła?

Pompa ciepła jest nowoczesnym, ekologicznym sposobem na ogrzewanie mieszkania. Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła, czy warto ją zamontować i kiedy zwraca się taki zakup? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Co to jest pompa ciepła? 

Pompa ciepła to urządzenie korzystające z odnawialnej energii. Na rynku są pompy ciepła powietrzne, wodne i gruntowe. Najbardziej powszechne w Polsce są jednak pompy powietrzne typu powietrze-powietrze i powietrze-woda. To wolnostojące urządzenia umieszczane zwykle na zewnątrz budynku. Odbierają one ciepło z powietrza i przekazują je do instalacji grzewczej. Do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła nie trzeba żadnego komina ani przyłącza, nie trzeba też specjalnie przystosowywać domu. 

Pompa ciepła — jak działa? 

Aby opisać, jak działa pompa ciepła powietrzna, warto przypomnieć sobie zasadę działania lodówki. Podczas gdy lodówka usuwa ciepło ze swojego wnętrza i przekazuje je na zewnątrz, pompa ciepła działa na odwrót. Pobiera ciepło z otaczającej przestrzeni i przekazuje je do wnętrza domu, wykorzystując znany z fizyki efekt Joule’a-Thomsona. Aby było to możliwe, pompa złożona jest z trzech części: systemu źródła ciepła, który pobiera energię ze środowiska, pompy, w której następuje sprężanie i systemu dystrybucji, które rozprowadza ciepło w domu. 

Jak dobrać pompę ciepła

Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła, trzeba znać moc cieplną budynku lub jego zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie danej temperatury w budynku. Producenci pomp podają moc grzewczą urządzeń, moc chłodniczą, moc elektryczną, a także współczynnik efektywności energetycznej. Kluczowym parametrem jest jednak moc grzewcza — obliczamy ją, mnożąc powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Dla domu o powierzchni 150  i zapotrzebowaniu 50 W/  będzie to 7,3 kW. Jeśli pompa ma służyć również do ogrzewania wody, doliczamy ok. 1 kW (w przypadku 4 osób w domu). 

Pompa ciepła - ile kosztuje? 

Koszt instalacji pompy ciepła dla typowego domu o powierzchni ok. 150  będzie wahał się od niecałych 30 do 45 tysięcy złotych. Ostateczny wpływ na to, ile kosztuje pompa ciepła z jej montażem, zależy od klasy energetycznej budynku, rodzaju samej maszyny i jej mocy grzewczej, a także tego, czy mamy w domu ogrzewanie grzejnikowe, czy też mieszane podłogowo-grzejnikowe. 

Koszt ogrzewania - ile prądu zużywa pompa ciepła 

Im lepsza jakość zakupionej pompy, tym wyższa będzie jej sprawność SPF, która bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Jeśli sprawność pompy wynosi 4 SPF, do wyprodukowania 4 kW energii zużywa ona 1kW prądu. Cała pozostała energia pobierana jest ze środowiska. 

Warto dodać, że każda pompa ma określone przybliżone zużycie energii elektrycznej na rok przy określonym zapotrzebowaniu. Jednak zapotrzebowania energetyczne domów potrafią bardzo się od siebie różnić — zależy to od stanu izolacji cieplnej budynku, występujących w nim strat cieplnych i posiadanej już instalacji centralnego ogrzewania. Biorąc to pod uwagę, trudno określić zużycie energii, które byłoby adekwatne w każdym przypadku. Poniżej zastosowaliśmy przykładowe wyliczenia, które mogą służyć tylko jako pewna forma wstępnego rozeznania. Ostateczny koszt trzeba szacować, mając bardziej szczegółowe dane na temat domu.

Przyjmując podaną sprawność i cenę prądu na poziomie 0,66 zł/1 kWh, otrzymamy następujące koszty roczne:  

  • dla domu 100  o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW//rok - 1200 zł, 
  • dla domu 120  o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW//rok - 1400 zł, a przy zapotrzebowaniu 130 kW//rok - 2600 zł, 
  • dla domu 150  o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW//rok - 1800 zł, o zapotrzebowaniu energetycznym 130 kW//rok - 3200 zł, a przy zapotrzebowaniu 150 kW//rok - 2600 zł,
  • dla domu 200  o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kWh//rok - 2300 zł, przy zapotrzebowaniu 130 kW//rok - 4000 zł, a przy zapotrzebowaniu 150 kW//rok - 5000 zł. 

Pompa ciepła - czy warto? 

Większość użytkowników pomp ciepła jest bardzo zadowolonych z tego rozwiązania. Prosta instalacja lub niższe koszty budowy nowego domu to znaczący plus. Nie trzeba też kupować ani gromadzić opału. Pompa ciepła jest wydajna nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych i niskiej temperaturze. W dodatku dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku dobrze zaizolowanych domów koszt zakupu pompy szybko się zwraca, a roczny koszt ogrzewania pompą ciepłą jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku tradycyjnych pieców. Odpowiedź na tytułowe pytanie — czy warto, zależy więc od wyjściowego poziomu izolacji.

Sprawdź wszystkie nasze oferty!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Bardzo sprawny kontakt i ultra szybka wysyłka.
2024-05-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixel