📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dom pasywny - co to takiego?

2023-03-13
Dom pasywny - co to takiego?

Dom pasywny to rodzaj budynku, który jest projektowany i wybudowany w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystywać naturalne źródła energii (np. promieniowanie słoneczne i ciepło z otoczenia). Celem jest minimalizacja zużycia energii, co prowadzi do niższych rachunków za ogrzewanie i klimatyzację oraz mniejszego wpływu na środowisko. W dzisiejszym artykule omówimy zalety domów pasywnych, ich budowę i wymagania, a także porównamy je z tradycyjnymi budynkami.

Projekt domu pasywnego - jak wygląda?

Projekt domu pasywnego polega na zaprojektowaniu specjalnego budynku wykorzystującego naturalne źródła energii, takie jak światło słoneczne i ciepło z powietrza, aby zapewnić komfort cieplny i wentylację bez konieczności stosowania dodatkowego ogrzewania lub klimatyzacji. 

Charakterystyczne cechy projektu domu pasywnego to m.in.: 

  • dobra izolacja termiczna, 
  • duże okna usytuowane w odpowiednim kierunku, 
  • niskie straty ciepła, 
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Celem jest osiągnięcie niskiego zużycia energii i minimalnej emisji dwutlenku węgla. W przypadku domów pasywnych wszystkie pomieszczenia przeznaczone do użytkowania dziennego (np. kuchnia, salon i pokoje biurowe) są zorientowane na południe - tam ekspozycja na światło trwa najdłużej.

Koszt budowy domu pasywnego - ile kosztuje wybudowanie domu pasywnego?

Koszt budowy domu pasywnego jest zazwyczaj wyższy niż koszt budowy tradycyjnego domu, ponieważ wymaga on stosowania specjalnych materiałów i technologii, takich jak lepsze izolacje, okna o wysokiej wydajności energetycznej i specjalne systemy wentylacji. Oszacowanie kosztów budowy domu pasywnego jest trudne, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar, stopień skomplikowania projektu i rodzaj użytych materiałów. W Polsce koszt budowy domu pasywnego może wahać się od 15 000 zł do 30 000 zł za metr kwadratowy.

Dom pasywny - zapotrzebowanie na energię

Dom pasywny jest projektowany tak, aby maksymalnie ograniczyć zapotrzebowanie na energię. W takim domu zużycie energii na ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę jest nawet 15-20 razy mniejsze niż w tradycyjnym domu. To jest możliwe dzięki zastosowaniu bardzo dobrych izolacji, specjalnych okien o wysokiej wydajności energetycznej i skutecznej wentylacji z odzyskiem ciepła. 

W efekcie, dom pasywny może być ogrzewany w większości przez światło słoneczne, a dodatkowo potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej na oświetlenie i inne urządzenia. W skrócie, dom pasywny to efektywny energetycznie budynek, który zapewnia komfort i oszczędność energii.

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie domu pasywnego nie powinno przekroczyć 15 kWh/m2.

Dlaczego warto zdecydować się na dom pasywny?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na budowę domu pasywnego. Oto kilka z nich:

  • oszczędność energii - dom pasywny jest zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystywać naturalne źródła energii, co pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i gazu.
  • niższe rachunki - w rezultacie niższego zużycia energii, rachunki za ogrzewanie i klimatyzację są znacznie niższe w porównaniu z tradycyjnymi budynkami.
  • wpływ na środowisko - domy pasywne emitują mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, co pozytywnie wpływa na środowisko.
  • wysoki komfort - domy pasywne są wyposażane w nowoczesne rozwiązania, takie jak dobrze izolowane ściany i okna, co zapewnia stałą i równomierną temperaturę w pomieszczeniach.
  • wartość inwestycji - dom pasywny jest dobrą inwestycją na dłuższą metę, ponieważ jego wartość jest wyższa niż tradycyjnego budynku, a niższe rachunki za energię przekładają się na lepszą rentowność.

Warto zaznaczyć, że choć budowa domu pasywnego może być droższa w porównaniu z tradycyjnym budynkiem, to jednak w dłuższej perspektywie inwestycja ta zwraca się z nawiązką.

Szukasz ekologicznego sposobu na ogrzanie swojej nieruchomości? W ofercie Łazienki Online znajdziesz m.in. wysokiej jakości kotły elektryczne, podłogówkę, pompy ciepła, kotły olejowe, kotły stałopalne, a także różnorodne akcesoria (np. regulatory i sterowniki). Napisz do nas lub zadzwoń. Zatrudnieni specjaliści pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie grzewcze w Twoim przypadku!

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce domów pasywnych?

1. Co to jest dom pasywny?

Dom pasywny to budynek wykorzystujący naturalne źródła energii, takie jak światło słoneczne i ciepło z powietrza, aby zapewnić komfort cieplny i wentylację bez konieczności stosowania dodatkowego ogrzewania lub klimatyzacji.

2. Jak działa ogrzewanie w domu pasywnym?

Ogrzewanie w domu pasywnym jest zapewniane przez naturalne źródła energii, takie jak światło słoneczne i ciepło z powietrza. Dzięki dobrej izolacji termicznej i znacznym przeszkleniom usytuowanym w odpowiednim kierunku budynek jest w stanie utrzymać stałą temperaturę bez konieczności dodatkowego ogrzewania.

3. Czy dom pasywny jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny dom?

Tak, dom pasywny jest bardziej ekologiczny niż tradycyjny dom, ponieważ wykorzystuje naturalne źródła energii i jest bardzo wydajny energetycznie. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i obniżyć rachunki za energię.

4. Czy budowanie domu pasywnego jest droższe niż budowanie tradycyjnego domu?

Koszt budowy domu pasywnego jest wyższy niż koszt budowy tradycyjnego domu, ale różnica ta zwraca się w perspektywie długofalowej dzięki niższym rachunkom za energię. Dom pasywny to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie w ujęciu 5-10 lat.

5. Jakie są wymagania dotyczące budowy domu pasywnego?

Aby zbudować dom pasywny, należy spełnić szereg wymagań, takich jak dobra izolacja termiczna, duże okna usytuowane w odpowiednim kierunku, niskie straty ciepła, wysoka efektywność energetyczna i wydajna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 478 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko, zgodnie z opisem, super komunikacja polecam
2024-04-11
Wszystko ok polecam.
pixel