📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Deska standardowa czy wolnoopadająca? Poznaj cechy charakterystyczne tych produktów.

2022-08-19
Deska standardowa czy wolnoopadająca? Poznaj cechy charakterystyczne tych produktów.

Deska sedesowa to akcesorium, które znajduje się w każdej toalecie. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w deskę wolnoopadającą? Dzięki niej kłopotliwe trzaskanie przestaje istnieć, a czynność zamykania klapy jest intuicyjna, prosta i przyjemna. Klasyczna deska sedesowa nie posiada tych udogodnień, jednak wciąż dobrze pełni swoją podstawową funkcję — osłania miskę sedesową. Czy już wiesz, jaki model wybierzesz do swojej łazienki?


 Spis treści:

 1. Deski wolnoopadające i deski klasyczne — poznaj ich definicję i przeznaczenie
 2. Poznaj różnice pomiędzy deską wolnoopadająca i deską sedesową klasyczną
 3. Deska wolnoopadająca. Czy wiesz, jakie znaczenie ma marka tego produktu?
 4. Poznaj działanie mechanizmu wolnoopadającego w deskach wolnoopadających
 5. Czy wiesz, dlaczego deska wolnoopadająca skrzypi i kiedy tak się dzieje?
 6. Montaż krok po kroku. Sprawdź, jak przykręcić deskę wolnoopadającą.
 7. Podsumowanie: którą deskę wybrać: wolnoopadającą czy standardową?

 

Deski wolnoopadające i deski klasyczne — poznaj ich definicję i przeznaczenie

Deska standardowa to model, który od wielu lat jest wykorzystywany w łazienkach. Ma prostą budowę i dla wielu użytkowników kojarzy się z charakterystycznym trzaskiem w czasie zamykania. Wśród tych produktów znajdziesz modele slim, antybakteryjne i klasyczne. 

Natomiast deska wolnoopadająca to klasyczna deska sedesowa ulepszona o mechanizm wolnoopadający. Głównym celem takiego zabiegu było uniknięcie głośnego zamykania deski sedesowej. I się udało! Każdy, kto kiedykolwiek miał możliwość korzystania z sedesu z deską wolnoopadającą, z pewnością zauważył, że o głośnym stukaniu podczas zamykania nie ma tam mowy. I właśnie dlatego zyskała ona na świecie dość dużą renomę. Wielu użytkowników nie wyobraża sobie już życia bez deski wolnoopadającej w łazience, a o odgłosie zamykanej pokrywy można szybko zapomnieć. Z pewnością w nowoczesnej łazience nie może jej zabraknąć!

Najczęściej wybierane deski wolnoopadające:

 • deska wolnoopadająca miękka,
 • deska wolnoopadająca twarda,
 • deska wolnoopadająca antybakteryjna,
 • deska wolnoopadająca slim.

Powyższe modele różnią się od siebie tworzywem, z którego są wykonane. Ponadto mają różne kształty. Jednak wszystkie łączy wbudowany mechanizm wolnego opadania.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Miski WC bezkołnierzowe ranking 2022

Poznaj różnice pomiędzy deską wolnoopadająca i deską sedesową klasyczną

Obecnie użytkownicy mają do wyboru dwa rodzaje desek sedesowych. Pierwsza na rynku z akcesoriami sanitarnymi była oczywiście klasyczna deska sedesowa. Jej główną funkcją było zasłonięcie muszli sedesu, zabezpieczenie wnętrza przed ewentualnym nieprzyjemnym zapachem, oraz osłonę pomieszczenia przed rozbryzgującą się wodą tuż po naciśnięciu spustu spłuczki. 

Wszystkie wymienione wyżej funkcję dotyczą również deski z mechanizmem wolnoopadającym. Jedyna kwestia, która różni te dwa produkty to oczywiście funkcja wolnego opadania. Deska wolnoopadająca pojawiła się w branży sanitarnej stosunkowo niedawno, jednak skutecznie przekonała do siebie wielu użytkowników, którzy ponad wszystko doceniają brak hałaśliwego stuknięcia w czasie zamykania muszli.

O modelach desek wolnoopadających z pewnością można powiedzieć, że są:

 • ciche, 
 • wygodne w użytkowaniu, 
 • nie wymagają użycia siły.Deska wolnoopadająca. Czy wiesz, jakie znaczenie ma marka tego produktu?

Decydując się na zakup deski wolnoopadającej, warto zwrócić szczególną uwagę na producenta tego produktu. Na rynku, wraz z popularyzacją desek z mechanizmem wolnoopadającym, pojawiło się wiele produktów no name, które są bardzo słabej jakości. Pierwsze wrażenie w odczuciu klienta może być oczywiście pozytywne. Deska wygląda estetycznie, a sam mechanizm często nie budzi żadnych podejrzeń. Jednak podczas użytkownika niska jakość z dnia na dzień rzuca się coraz bardziej w oczy. A w krótkim czasie mechanizm wolnego opadania po prostu przestaje działać prawidłowo. Wówczas deska wolnoopadająca zamienia się w klasyczną deskę sedesową, która jednak kosztowała znacznie więcej. Niska jakość może być widoczna również w kwestii wybarwienia. Światło dzienne może powodować, że produkt zacznie żółknąć.

Takie zmiany nie są dopuszczalne w renomowanych markach, które zwracają szczególną uwagę na pewność stosowanych systemów i najwyższą jakość tworzyw. Nieco wyższa cena oraz znany producent dają w tym przypadku pewność, że deska będzie służyła bez zarzutu przez długi czas. 

Czy wiesz, na co warto zwrócić uwagę, by deska wolnoopadająca lub klasyczna pasowała do aranżacji łazienki? Poznaj deskę sedesową glamour.

Kwestie wizualne także w łazience mają ogromne znaczenie. Aby cała aranżacja wyglądała spójnie i spełniała wymagania inwestorów, z pewnością warto zwrócić uwagę na detale. A deska wolnoopadająca lub klasyczna z pewnością jest właśnie takim subtelnym elementem. 

Kolor deski można na przykład dopasować do koloru armatury we wnętrzu. Można też wybrać zupełnie inny odcień, który pomoże przełamać klasyczną aranżację i nadać jej indywidualnego charakteru. 

Jeśli planujesz urządzić łazienkę w stylu glamour, wybierz deskę w takiej samej tonacji. Z pewnością w tym przypadku będzie pasowała do aranżacji deska czarna w wersji slim. Do łazienek boho warto wybrać białą, delikatną deskę, a do industrialnych taką, która charakteryzuje się wyrazistą linią i solidnym wykonaniem.

Poznaj działanie mechanizmu wolnoopadającego w deskach wolnoopadających

Chociaż dla wielu mechanizm działania deski wolnoopadającej jest tajemnicą, to nie kryje się w niej nic tajemniczego. Wyglądem przypomina ona klasyczną deskę i nie ma w niej miejsca na dodatkowe, skomplikowane mechanizmy. Jednak producenci znaleźli sposób na to, by deska opadała wolno, ale nie straciła estetyki linii zewnętrznej. 

Deska wolnoopadająca to model, który posiada wbudowany mechanizm wolnoopadający. Jest on umieszczony na zawiasach, a uruchamia się pod naciskiem wagi pokrywy, która zostaje wprawiona w ruch. W ten sposób proces szybkiego automatycznego opadania zostaje wstrzymany i spowolniony. I oczywiście to właśnie te specjalne nakładki na zawiasach sprawiły, że dobrze wszystkim znane trzaskanie deski sedesowej przestało irytować po każdej wizycie w toalecie.

Może Cię zainteresować również ten artykuł: Jak dobrać miskę WC do stelaża?

Czy wiesz, dlaczego deska wolnoopadająca skrzypi i kiedy tak się dzieje?

Jeśli w Twojej łazience lub w mieszkaniu podczas opadania pokrywy deski wolnoopadającej słyszalne jest charakterystyczne skrzypienie, to może to być spowodowane jedną z dwóch poniższych przyczyn:

 • niska jakość — produkty o niskiej jakości od przypadkowych producentów mogą skrzypieć i często nie da się tego naprawić. Jest to skutek zastosowania tanich mechanizmów wolnoopadających. 
 • konieczność regulacji mechanizmu — drugą przyczyną może być rozstrojenie się mechanizmu. Wówczas zwyczajne przy użyciu kombinerek należy je ponownie wyregulować. Dodatkowo warto zastosować smar, np. WD-40, by usprawnić proces opadania klapy. Po takim zabiegu w produktach renomowanych firm z pewnością skrzypienie zniknie. Drugim sposobem jest możliwość wymiany zawiasów. Nie są one drogie, a proces wymiany nie jest zaliczany do skomplikowanych.

Jeśli po wykorzystaniu powyższych rad, Twoja deska wolnoopadająca za szybko opada nadal, lub wciąż skrzypi, być może trzeba będzie wymienić ją na nowy produkt. 


Montaż krok po kroku. Sprawdź, jak przykręcić deskę klozetową wolnoopadającą lub klasyczną.

Czy wiesz, jak zamontować deskę sedesową wolnoopadającą lub standardową? A może zastanawiasz się jak zdemontować deskę sedesową wolnoopadającą? Te dwie czynności nie są zaliczane do skomplikowanych, dlatego bez problemu można je wykonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. 

Każda deska klozetowa wymiary może mieć inne. A zatem przed zakupem porównaj rozstaw śrub. To właśnie od nich zależy, czy wybrany model będzie można poprawnie zamontować. Czasem warto pokusić się również o sprawdzenie szerokości i długości produktu, ponieważ różne firmy produkują nieco inne modele. I tak zasada dotyczy wszystkich produktów bez względu na to, czy mamy do czynienia z deską slim, czy zwykłą, wolnoopadającą, czy też nie.

Zanim przystąpisz do montażu nowej deski, zdemontuj stary produkt. Tę czynność rozpocznij od odkręcenia dwóch nakrętek, które najczęściej są umieszczone w dolnej części miski sedesowej. Jeśli nie możesz tego zrobić ręcznie, użyj właściwego klucza. 

Teraz dowiesz się, jak przykręcić deskę. Nowy produkt ustaw w miejscu starej deski w pozycji pionowej. Do wyznaczonych otworów włóż pręty nośne, nałóż podkładki oraz nakrętki i gotowe. Jeśli zastosujesz nakrętki motylkowe, to nie będzie Ci potrzebny klucz.

Aby sprawdzić, czy Twoja nowa deska została prawidłowo zamontowana, po dokręceniu śrubek poruszaj nią w boki. Jeśli wyczuwalny jest luz, to dokręć śrubki. W przypadku deski wolnoopadającej, jeśli opada za szybko lub zbyt wolno — wyreguluj mechanizm wolnoopadający.

Podsumowanie: którą deskę wybrać: wolnoopadającą czy standardową? 

Wybór deski to kwestia indywidualna. Jeśli nie przeszkadza Ci trzask, który powstaje podczas korzystania z deski klasycznej, będzie ona również dobrze pełniła swoją funkcję. Ponadto jest nieco tańsza, a do wyboru masz wiele wzorów z kolorowymi printami. Natomiast dobra deska wolnoopadająca to akcesorium, które zostało docenione przez wielu użytkowników, którym przeszkadzało głośne opadanie klapy. Dzięki niej kłopotliwe i hałaśliwe opuszczanie deski nie będzie już miało miejsca. Mnogość modeli oraz kolorów pozwala na dopasowanie tego produktu do własnych potrzeb. Oczywiście za funkcję w postaci wolnego opadania deski trzeba zapłacić trochę więcej w porównaniu do tradycyjnych modeli. Jednak z pewnością warto się na nią zdecydować.

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać wolnoopadającą deskę sedesową slim, czy zwykłą, wybierz tą, która spełnia Twoje indywidualne preferencje. Wbrew pozorom, wybór deski sedesowej glamour, loftowej, czy też klasycznej z funkcją wolnego opadania lub bez może pomóc stworzyć finalnie bardzo ciekawą aranżację. Dlatego warto dokonać właściwego wyboru zarówno w aspekcie wizualnym, jak i technicznym.

Więcej o akcesoriach sanitarnych oraz poradach dotyczących aranżacji łazienek znajdziesz na naszym blogu.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 648 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-18
Szybka dostawa. Korzystna cena. Polecam.
2024-07-12
Towar wysłany szybko, pompa zamontowana pracuje sprawnie. Polecam
pixel