📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

2022-06-30
Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Wybór kotła gazowego to trudna decyzja, która powinna być poprzedzona zasięgnięciem opinii specjalistów. W tym artykule porównamy kocioł jednofunkcyjny z dwufunkcyjnym, wskażemy podobieństwa i różnice między nimi, a także wskażemy, na co zwracać uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej. Zapraszamy do lektury.

Jeśli myślimy o wyborze kotła na paliwo stałe to rynek daje nam możliwość zakupu jedynie kotła jednofunkcyjnego. Alternatywą jest piec gazowy dwufunkcyjny. Oba wymienione urządzenia mają jedno główne zadanie - ogrzewanie domu za pomocą gazu. Z automatu nasuwa się pytanie: który wybór będzie dla nas lepszy?


Kotły jednofunkcyjne - najważniejsze informacje

Kocioł jednofunkcyjny to urządzenie, które służy do ogrzewania budynku (centralne ogrzewanie tzw. c.o), a także ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Głównym zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest ogrzewanie wody w instalacji, a następnie dostarczanie jej do podłogówki lub grzejników. To jednak nie jedyne zadanie kotła jednofunkcyjnego, ponieważ ogrzewa ono ciepłą wodę w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Proces ogrzewania wody jest stosunkowo prosty i sprowadza się do tego, że zimna woda trafia do podgrzewacza pojemnościowego, a w nim woda jest ogrzewana do określonej temperatury. Narzędzie jest na tyle inteligentne, że samo dobiera odpowiednią temperaturę, taką, aby woda mogła zostać użyta.Kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny - zasada działania

Kocioł kondensacyjny jest rozwiązaniem zdecydowanie lepszym od standardowego. Dlaczego? Przemawia za tym, co najmniej kilka elementów. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co jest zasadniczym argumentem, ponieważ nie potrzebują dopływu świeżego powietrza do komory z pomieszczenia, w którym się znajdują. Technologicznie kotły kondensacyjne są zdecydowanie bardziej zaawansowane niż kotły tradycyjne, co przekłada się m.in na znacząco mniejsze zużycie paliwa. Szacuje się, że oszczędności z tym związane mogą kształtować się na poziomie ok. 20% w stosunku do zużycia paliwa przez tradycyjne kotły jednofunkcyjne. Ostatnim argumentem przemawiającym za wyborem kotła kondensacyjnego jest jego cicha praca. Jest to urządzenie nie tylko cichsze, lepiej wytłumione, ale także bardziej ekologiczne, stąd różne dopłaty na jego zakup.Kotły jednofunkcyjne, a kotły dwufunkcyjne - najważniejsze różnice 

Producenci kotłów gazowych oferują klientom zarówno kotły jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.
Kotły jednofunkcyjne generują nieco mniejsze straty wody, kiedy oczekujemy na dojście” wody do określonej temperatury. Kotły jednofunkcyjne wymagają dodatkowego wyposażenia w zasobnik, jeśli chcemy jednocześnie ogrzewać budynek i ciepłą wodę użytkową.
Kocioł jednofunkcyjny jest nieco tańszy od swojego dwufunkcyjnego odpowiednika, co wynika z tego, że jest mniej zaawansowany technologicznie. Kłopotliwe w jego przypadku jest także to, że zajmuje większą powierzchnię. Zaletą w stosunku do kotła dwufunkcyjnego jest to, że może przygotować szybciej i więcej c.w.u, ze względu na to, że ma osobny zasobnik. 

Kocioł dwufunkcyjny to urządzenie, które oferuje wiele rozwiązań w jednym. Z jednej strony bez problemu jest w stanie ogrzewać budynek, a z drugiej zapewnia ciepłą wodę użytkową. Najlepsze kotły dwufunkcyjne to takie, które zapewniają mocny, stabilny poziom c.w.u. Jeśli chcemy więc mieć wodę użytkową w komfortowej temperaturze to trzeba niestety liczyć się zakupem mocnego kotła, takiego, którego moc wynosi 25-28 kW. Warto jednak podkreślić, że kocioł dwufunkcyjny, jest tańszy niż kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem. Kotły dwufunkcyjne lepiej sprawdzą się w budynkach z jedną łazienką i kuchnią, ponieważ kilka punktów poboru wody powoduje, że jej temperatura może być niższa. Należy pamiętać również, że odległość od kotła do punktu poboru wody nie powinna być większa niż 5 metrów. W takiej sytuacji montaż kotła dwufunkcyjnego jest bezpodstawny.

W przypadku kotła jednofunkcyjnego kondensacyjnego i większej ilości punktów poboru wody (a także korzystania z jej zasobów w jednej chwili) pamiętajmy, aby postawić na bardziej zaawansowane urządzenie, o mocy co najmniej 35 kW do ogrzewania budynków oraz ok. 40 kW do grzania ciepłej wody użytkowej. Takie kotły są i tak tańsze niż kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem na ciepłą wodę, a co szczególnie ważne - zajmują przy tym mniej miejsca, a ich montaż jest tańszy.

Kocioł dwufunkcyjny - nie dla każdej instalacji

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie kotła, warto zaprosić do domu specjalistę, który oszacuje, jakie rozwiązanie będzie w danej sytuacji lepsze. Ekspert zbada czy instalacja wodna spełnia wymogi producenta, zbada ciśnienie wody i kilka innych detali, które mogą mieć wpływ na wybór najkorzystniejszego rozwiązania.Jaki kocioł gazowy wybrać? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decydując się na zakup kotła gazowego musimy brać pod uwagę szereg czynników. Najważniejsze z nich to:

 • odpowiednia moc cieplna;
 • zakres modulacji kotła;
 • automatyka kotła;
 • wymiary kotła, który powinien swobodnie zmieścić się w pomieszczeniu;
 • budowa kotła, atesty i certyfikaty, bezpieczeństwo działania;
 • producenta kotła, jego zaplecze serwisowe;
 • czas i warunki gwarancji;
 • łatwość obsługi, rodzaj sterowania;
 • straty ciepła na instalacji;
 • cenę zakupu urządzenia.
   

 Decyzji o zakupie kotła nie powinno się podejmować samemu, ale każdorazowo zasięgnąć opinii specjalisty, ponieważ, każdy przypadek powinien, choćby ze względów ekonomicznych (mamy tu na myśli grzewcze), jak i finansowych być rozpatrzony indywidualnie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 488 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Ok
2024-04-16
Wszystko ok. sprawnie
pixel