📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto zainwestować w kocioł kondensacyjny w naszym domu?

2022-12-19
Czy warto zainwestować w kocioł kondensacyjny w naszym domu?

Kotły kondensacyjne to zdecydowany krok w przód, jeżeli chodzi o sprawność tego typu rozwiązań oraz automatyzację. Inwestując w nowoczesne urządzenia grzewcze gazowe, można odnotować mniejsze straty ciepła (niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych), większą wydajność i niższe koszty eksploatacyjne. W dzisiejszym artykule podpowiemy, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnych kondensacyjnych kotłów gazowych, a także jakie są ich wady oraz zalety! Miłej lektury.

Kotły kondensacyjne - dlaczego warto z nich skorzystać?

Kotły kondensacyjne nie wymagają zarezerwowania dużej przestrzeni. Dla przykładu - w przypadku kotłów zasilanych olejem, ekogroszkiem lub węglem potrzebne są magazyny na paliwo, lub ogromne pomieszczenia, w których będziemy składować opał. Jeżeli decydujemy się na kocioł kondensacyjny - zaoszczędzone metry kwadratowe możemy zagospodarować zgodnie z własnymi preferencjami (np. jako dodatkowe miejsce garażowe lub spiżarnię).

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, użytkowanie kotłów kondensacyjnych wiąże się również z ponadprzeciętnym komfortem. W praktyce oznacza to brak pyłu czy też spalanego węgla (ewentualnie mało przyjemnego zapachu oleju opałowego w powietrzu).

Kotły kondensacyjne - zalety

Poniżej przedstawiamy zalety kotłów kondensacyjnych:

 • wysoka sprawność - kotły kondensacyjne charakteryzują się sprawnością na poziomie do 109%;
 • bezobsługowa praca - kotły kondensacyjne posiadają nowoczesną automatykę nie wymagającą częstej ingerencji użytkownika;
 • brak konieczności składowania paliwa - jedna z najważniejszych zalet kotłów kondensacyjnych (jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie w przypadku kotłów zasilanych paliwami tj. ekogroszek czy też olej należy zarezerwować sporą przestrzeń do magazynowania paliwa);
 • zamknięta komora spalania - kotły kondensacyjne wyróżniają się zamkniętą komorą spalania, co pozwala uniknąć dostawania się szkodliwych spalin do pomieszczenia, dzięki czemu są bezpieczne dla użytkownika;
 • wysoki poziom ekologii - gaz jest bardzo ekologicznym źródłem energii, dlatego sprawdza się doskonale dla osób, które cenią sobie ochronę środowiska (kotły gazowe kondensacyjne uwalniają o 40-50% mniej dwutlenku węgla do atmosfery, niż ma to miejsce w przypadku innych rozwiązań grzewczych zasilanych paliwami stałymi);
 • niskie koszty eksploatacji - kotły gazowe kondensacyjne są zdecydowanie bardziej przystępne eksploatacyjnie niż inne urządzenia grzewcze;
 • brak stałych produktów spalania - co przekłada się na brak zanieczyszczeń wewnątrz mieszkania tj. popiół czy też żużel.

Warto również wspomnieć, iż kotły gazowe kondensacyjne można w łatwy sposób zamontować - dzięki temu ich instalacja przebiega bezproblemowo i jest dodatkowo tania.

Jakie są wady kotłów gazowych kondensacyjnych? - minusy rozwiązań rynkowych!

Kotły i piece gazowe kondensacyjne wyróżniają się przede wszystkim licznymi zaletami. Wad jest zdecydowanie mniej, natomiast przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy je poznać - aby mieć obiektywny pogląd na całą sprawę. 

Kotły kondensacyjne - wady

Wady kotłów kondensacyjnych:

 • koszt zakupu - kotły kondensacyjne są pozornie drogim rozwiązaniem, jednak biorąc pod uwagę perspektywę roczną, są zdecydowanie opłacalne pod kątem eksploatacji;
 • niezbędny regularny serwis - przez osoby, które mają odpowiednie uprawnienia;
 • konieczność montażu większych grzejników - jeżeli decydujemy się na kocioł kondensacyjny, powinniśmy zainwestować w nieco większe grzejniki (wynika to z faktu niższych temperatur zasilania instalacji niż w przypadku kotłów na paliwo stałe, czy też gazowych kotłów atmosferycznych z otwartą komorą spalania).

Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy wyborze kotłów kondensacyjnych?

Decydując się na kotły kondensacyjne, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na ich wydajność. Dostosujmy ją do metrażu naszej nieruchomości. Istotna okaże się także funkcja sterowania za pomocą aplikacji mobilnej - dzięki temu będziemy mogli kontrolować (oraz sterować) dowolnym systemem ogrzewania z poziomu smartfona lub tableta wykorzystując Internet. Jest to absolutny strzał w dziesiątkę", jeżeli chodzi o dłuższe wyjazdy urlopowe.

Jeżeli interesują Cię najwyższej jakości kotły gazowe - sprawdź ofertę producenta Termet.

W zależności od własnych preferencji możesz wybierać także spośród wielu innych, światowych producentów w sklepie internetowym lazienkionline.pl. Proponujemy takie rozwiązania, jak:

Decydując się na wybór kotła kondensacyjnego, powinieneś sprawdzić również zakres jego modulacji. Pamiętaj, że urządzenie powinno pracować nie tylko wydajnie (będąc gotowym do pokrycia maksymalnego zapotrzebowania budynku na energię cieplną), ale także bezawaryjnie i ekonomicznie.Podsumowanie

Biorąc pod uwagę obecne standardy - inwestycja w kotły gazowe kondensacyjne jest bardzo dobrą opcją pod względem ekologii, ekonomii oraz dodatkowych oszczędności w perspektywie rocznej. Decydując się na innowacyjne urządzenia grzewcze gazowe, możesz liczyć na m.in.:

 • łatwość regulacji mocy,
 • wysoką sprawność,
 • wiele możliwości zarządzania (również przez internet),
 • cichą pracę,
 • ekologię,
 • możliwość bezproblemowego i prostego montażu.

Wybierając kotły gazowe kondensacyjne, możesz postawić na kotły gazowe jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne. Wybieraj spośród renomowanych producentów. Zastanów się nad ofertą marki Termet - w razie pytań służymy pomocą.
 

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce kotłów gazowych kondensacyjnych?

#1 Jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać?

W sklepie internetowym lazienkionline.pl dostępne są kotły gazowe dwufunkcyjne, kotły gazowe jednofunkcyjne, kotły stojące oraz kotły z wbudowanym zasobnikiem. Dysponujemy ofertą wysokiej klasy producentów. Zachęcamy do zakupów online. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji mailowo lub telefonicznie.

#2 Ile kosztują kotły gazowe kondensacyjne?

Kotły kondensacyjne to wydatek rzędu od kilku- do kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli natomiast zależy Ci na zaawansowanych urządzeniach grzewczych do nieruchomości wielorodzinnych lub budynków gospodarczych (ewentualnie przemysłowych), musisz liczyć się z wydatkiem nawet w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

#3 Dlaczego warto zainwestować w kotły gazowe kondensacyjne?

Inwestycja w kotły gazowe kondensacyjne to przede wszystkim wysoka sprawność oferowanych rozwiązań, niskie koszty eksploatacji, a także cicha praca i mniejsze straty ciepła (niż w przypadku kotłów standardowych). Dużym plusem tego rozwiązania jest brak konieczności rezerwowania przestrzeni w celu magazynowania paliwa. Warto również wspomnieć że gazowe kotły kondensacyjne są praktycznie bezobsługowe dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 576 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Zamontowane i działa, polecam
2024-06-10
Wszystko super. Polecam
pixel