📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy pompa ciepła się opłaca? Praktyczny Poradnik.

2023-02-17
Czy pompa ciepła się opłaca? Praktyczny Poradnik.

Rosnące koszty ogrzewania i względy ekologiczne sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatyw. To rodzi pytania, czy pompa ciepła się opłaca. Bez wątpienia jest to jedno z popularniejszych rozwiązań, na które stawiają nie tylko indywidualne gospodarstwa domowe, lecz także deweloperzy. Energooszczędne domy pasywne to bez wątpienia melodia przyszłości, która rozbrzmiewa coraz głośniej. Wraz z nią wskazuje się na pompy ciepła oraz ich zalety, które przekonują nawet największych sceptyków. To przede wszystkim świetne alternatywne źródło ogrzewania, które może być całkowicie niezależne energetycznie. Pompa ciepła to bez wątpienia technologia, która ma zarówno wady, jak i zalety, a czy się opłaca? W dzisiejszym artykule przybliżymy to rozwiązanie i odpowiemy na najważniejsze pytania.

Pompa ciepła - wady i zalety

Zanim omówimy wady i zalety pokrótce przybliżymy zasady działania pompy ciepła. To urządzenie posiada dwa źródła ciepła: dolne (grunt, powietrze lub wody powierzchniowe czy podziemne) i górne (instalacja grzewcza budynku). Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną np. z powietrza, przesyłając ją do wymiennika ciepła i dalej do instalacji budynku. W ten sposób możliwe jest ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody. Do obiegu czynnika w układzie wykorzystywana jest energia elektryczna. Jakie są zalety pompy ciepła?

 • jest ekologiczna i nie ingeruje w środowisko naturalne,
 • może być w 100% bezobsługowa,
 • jej montaż jest łatwy,
 • generuje niskie koszty eksploatacji, a przy instalacji fotowoltaicznej są one znikome,
 • jest bezpieczna i nie stwarza żadnego zagrożenia,
 • jest trwała, a jej żywotność określana jest nawet na 30 lat,
 • nie ma potrzeby konstruowania zbiorników na paliwo czy podłączania się do sieci - wystarczy energia elektryczna.


Jak widać zalety zastosowania pompy ciepła są niezaprzeczalne. Jakie są jednak najczęściej wskazywane wady?

 • wysokie koszty początkowe instalacji,
 • niskiej i średniej klasy urządzenia generują ryzyko usterki,
 • dość wysoki poziom hałasu,
 • konieczność zastosowania ogrzewania podłogowego lub dedykowanych grzejników,
 • pompy powietrzne mają gorszą skuteczność przy niskich temperaturach.

Tak jak każde urządzenie pompa ciepła ma swoje zalety i wady. Tak jak te pierwsze są niezaprzeczalne, tak negatywne aspekty można z łatwością obalić. W większości domów stosuje się już ogrzewanie podłogowe, które daje dużo większe możliwości aranżacyjne. Ponadto podłogówka ułatwia osiągnięcie komfortu cieplnego, więc nie potrzeba aż tak wiele mocy, by rozgrzać się zimą. Jest to ważne w przypadku pomp powietrznych, które mogą mieć obniżoną sprawność w szczególnie mroźne dni. W kwestii hałasu warto zwrócić uwagę, że piece gazowe także są hałaśliwe, a z reguły umieszczone są np. w łazienkach. Może to powodować jeszcze większe niedogodności. 

Czy pompa ciepła się opłaca?

A co z kosztami? Czy pompa ciepła rzeczywiście się opłaca? Bez wątpienia taka inwestycja dość szybko się zwróci m.in. ze względu na niskie koszty eksploatacji. Ponadto, jeśli na Twoim dachu znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, to prąd, który zasili Twoje urządzenie, produkujesz we własnym zakresie. Wszystko to sprawia, że pompy ciepłaatrakcyjną alternatywą dla osób poszukujących niezależności energetycznej i ekologicznych rozwiązań.

Zastanawiasz się ile kosztuje pompa ciepła? W zależności od wybranego rodzaju cena waha się od 25 tys. zł do 80 tys. zł. W kwestii opłacalności warto jednak zwrócić uwagę, że można skorzystać z wielu atrakcyjnych dotacji i dopłatdo ich zakupu i montażu. Dobór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od powierzchni ogrzewanego budynku, jego mocy cieplnej czy zapotrzebowania na moc. W jednym z naszych poprzednich wpisów odpowiadamy, jaka pompa ciepła do domu 130 m?

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami, a chętnie omówimy wady i zalety pompy ciepła na Twoim przykładzie oraz przeanalizujemy czy to się opłaca. Wierzymy, że nasz praktyczny poradnik odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. Każdy system ogrzewania jest kosztowny, warto jednak postawić na trwałe i wieloletnie rozwiązania wybrane z troski o środowisko. Naszym zdaniem pompa ciepła jest opcją, która się opłaca.

Sprawdź wszystkie oferty na Łazienki Online.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-09
Bardzo dobrze.
2024-07-09
Wszystko przebiegło bezproblemowo!
pixel