📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bufor ciepła - do czego służy i kiedy należy instalować?

2022-06-28
Bufor ciepła - do czego służy i kiedy należy instalować?

Bufor ciepła - do czego służy i kiedy należy instalować?

Odpowiednia temperatura wewnątrz domu to kluczowy aspekt, od którego zależy komfort jego mieszkańców. Jednak zapewnienie odpowiedniej temperatury to wbrew pozorom nie takie łatwe i tanie zadanie - szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny paliw znacząco wzrosły. Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania, które da Ci możliwość ogrzania budynku z maksymalną efektywnością, koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym omawiamy urządzenie, jakim jest bufor ciepła. Sprawdź, jakie zalety ma zainstalowanie bufora centralnego ogrzewania i kiedy warto go założyć w swoim domu. Przeczytaj już teraz i wybierz rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Zapraszamy do lektury!

Bufor ciepła - czym jest?

Bufor ciepła znany również jako bufor centralnego ogrzewania to odpowiednio zaizolowany stalowy zbiornik przypominający budową bojler. Jego głównym celem jest magazynowanie dużej ilości ciepłej wody w celu późniejszego wykorzystania jej do ogrzania pomieszczeń. Dzięki temu wizyty w kotłowni oraz ponowne rozpalanie kotła mogą być dużo rzadsze, a temperatura w pomieszczeniach jest zdecydowanie bardziej równomiernie dostarczana w ciągu doby. 

Urządzenie to zasilane jest ogrzaną wodą wypływającą z kotła. W najczęściej spotykanych rozwiązaniach bufor ciepła posiada cztery przyłącza:

 • dwa podłączane do źródła ciepła (kotła),
 • dwa wykorzystywane do odbioru ciepła i przekazania go do grzejników i podłogówki.

W zależności od konstrukcji bufor ciepła może być zasilany z kilku różnych źródeł. Zbiornik buforowy jest niezwykle uniwersalnym urządzeniem, gdyż można do niego podłączyć zdecydowaną większość zewnętrznych źródeł ogrzewania. Przykładowe źródła ciepła współpracujące z buforami ciepła to: 

Bufor ciepła jest doskonale zaizolowany, dzięki czemu gorąca woda w nim przechowywana nie stygnie przez długi czas od podgrzania. To sprawia, że po jednorazowym podgrzaniu wody kolejna wizyta w kotłowni będzie konieczna dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach. Oczywiście to na jak długo magazynowane w buforze ciepło wystarczy do ogrzania domu, zależy od wielkości ogrzewanej powierzchni, temperatury, którą chcemy uzyskać w pomieszczeniach oraz pojemności samego urządzenia. Jak działa bufor ciepła?

Bufory ciepła są bardzo popularnym rozwiązaniem w większości państw UE. W Polsce temat ich zastosowania dopiero „raczkuje”, choć w dobie szalejącej inflacji większość ludzi stosujących drewno i węgiel do opalania domów, mogłoby liczyć na spore oszczędności. Co więcej, takie rozwiązanie ma także zalety czysto ekologiczne, ponieważ nie zatruwamy powietrza dymem. 

Istotą działania bufora ciepła jest to jak ułożona jest woda w jego wnętrzu. Mianowicie gorąca woda posiada mniejszą gęstość od zimnej, dlatego układa się” warstwowo na chłodniejszej cieczy, ale jednocześnie obie ciecze nie mieszają się ze sobą. Brak mieszania się cieczy sprawia, że gorąca woda nie nagrzewa zimnej. Sam fakt, że ciecze się ze sobą stykają, również nie powoduje przenikania ciepła. 

Woda ogrzana przez kocioł trafia następnie do bufora, z którego przepływa do grzejników, oddając energię cieplną na ogrzanie pomieszczeń. Schłodzona woda z grzejników trafia z powrotem do bufora. W chwili, gdy temperatura gorącej wody spadnie poniżej ustalonej wartości, należy ponownie uruchomić kocioł w celu jej nagrzania. Rozwiązanie to umożliwia wydłużenie czasu, w którym w układzie grzewczym dostępna jest ciepła woda konieczna do ogrzania budynku. Dzięki temu można rzadziej rozpalać kocioł.

Zalety korzystania z bufora ciepła.

Do najczęściej wymienianych zalet stosowania bufora ciepła można zaliczyć:

 • zwiększenie efektywności spalania opału (kotły na paliwo stałe),
 • zwiększenie czystości spalania oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji (kotły na paliwo stałe),
 • ograniczenie ilości sadzy gromadzącej się w kominie (kotły na paliwo stałe),
 • zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach całego budynku,
 • możliwość wykorzystania ciepła zgromadzonego w buforze przez całą dobę,
 • usprawnienie współpracy kotła z ogrzewaniem podłogowym,
 • możliwość wykorzystania różnych źródeł ciepła.

Jedynym ograniczeniem, o którym trzeba pamiętać przed zdecydowaniem się na montaż bufora ciepła, jest konieczność wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca w kotłowni. Jeśli nie mamy problemów z miejscem inwestycja w bufor ciepła to w większości przypadków doskonały pomysł (o wyjątkach piszemy niżej).

Kiedy warto zastosować bufor ciepła?

Zastosowanie bufora ciepła daje wiele korzyści w niemal każdym przypadku. W wielu sytuacjach urządzenie to jest wręcz niezbędne. Do takich przypadków należy zaliczyć:

 • budynki ogrzewane kotłami zasypowymi (ze względu na brak efektywnego oraz czystego ogrzewania przy niskiej mocy kotła),
 • budynki z ogrzewaniem podłogowym oraz kotłem węglowym (ze względu na dużą rozbieżność temperatur, w jakich pracują te systemy grzewcze),
 • budynki, w których stosowane są pompy ciepła;
 • budynki wykorzystujące do ogrzewania kotły zgazowujące drewno.

Rzadkością są sytuacje, w których nie warto stosować bufora ciepła. Można do nich zaliczyć przypadki, w których budynek ogrzewany jest gazem ziemnym lub pelletem. Paliwa te umożliwiają łatwe sterowanie ciepłem i przechowywanie energii cieplnej w buforze nie jest konieczne. W pozostałych przypadkach stosowanie bufora ciepła przynosi zdecydowane korzyści w postaci oszczędności energii i czasu, a co za tym idzie również pieniędzy.Jaką pojemność bufora wybrać?

Kluczowym aspektem decydującym o tym, jaką pojemność bufora ciepła wybrać jest zapotrzebowanie naszego budynku na ciepło. Najczęściej stosowane bufory w przypadku domów jednorodzinnych mają pojemność 1000-2000 litrów, ale o tym, jaki bufor wybrać powinniśmy zadecydować po skonsultowaniu się ze specjalistą.

Jak zamontować bufor?

Najprostszym i równocześnie najlepszym rozwiązaniem jest montaż bufora jak najbliżej kotła. Warto również zwrócić uwagę na to, aby bufor był na tym samym poziomie co kocioł, choć nie jest to bezwzględnie konieczne. 

O czym trzeba pamiętać, kupując bufor?

Podczas rozważań dotyczących zakupu bufora trzeba mieć na uwadze to, że urządzenie tego typu waży ponad tonę, dlatego konieczne jest upewnienie się, czy strop wytrzyma takie obciążenie. Zanim zdecydujemy się na zakup bufora ciepła, warto pamiętać, że nie zaleca się stosowanie tego urządzenia w przypadku dużych, starych i słabo ocieplonych domów, a także tych pomieszczeń, gdzie stosuje się gaz ziemny lub pellet.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 640 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-14
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa terminowa. Polecam ten sklep!
2024-07-06
Wszystko poszlo bardzo sprawnie, tak powinno byc dziekuje.
pixel