📣 DARMOWA WYSYŁKA kurierem Orlen paczka | dla przedpłaconych zamówień od 500 zł 📦 - Sprawdź które produkty nie mogą być wysyłane kurierem Orlen paczka❗
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż baterii prysznicowej. Jak wysoko zamontować baterię prysznicową?

2024-03-08
Montaż baterii prysznicowej. Jak wysoko zamontować baterię prysznicową?

Podczas urządzania lub remontu łazienki warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozstaw baterii prysznicowej. Nie bez znaczenia jest również jej wysokość. Wpływa ona nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność przestrzeni łazienkowej. Umiejscowienie i wysokość montażu baterii prysznicowej potrafią poprawić... lub zepsuć doświadczenie z codziennego korzystania z prysznica. W tym artykule skupimy się na aspektach, które należy wziąć pod uwagę podczas montażu, aby zapewnić łatwy dostęp dla wszystkich domowników.

Dlaczego wysokość montażu baterii prysznicowej ma znaczenie?

Wysokość, na której zamontowana jest bateria prysznicowa, bezpośrednio wpływa na komfort i wygodę korzystania z prysznica. Zbyt nisko zamontowana bateria może sprawiać trudności przy regulacji temperatury wody, zwłaszcza dla wyższych osób. Będzie też dla nich problematyczna podczas mycia włosów, zmuszając do przybrania niewygodnej pozycji. Z kolei bateria umieszczona zbyt wysoko może być niepraktyczna dla dzieci lub osób niższych. Odpowiedni montaż baterii prysznicowej umożliwia łatwe dotarcie do regulatorów ciepła i przepływu wody przez wszystkich użytkowników łazienki, niezależnie od ich wzrostu.

Standardy i zalecenia dotyczące wysokości montażu baterii prysznicowej

Na wysokość montażu baterii prysznicowej wpływa typ prysznica, rodzaj wybranej baterii oraz wzrost użytkowników. Chociaż nie ma konkretnego standardu określającego, jak zamontować baterię prysznicową, istnieje kilka wskazówek, które warto uwzględnić. Producenci i fachowcy polecają, by umieścić baterię na wysokości około 110-130 cm od podłogi. To najczęstszy wybór, który zapewnia zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Podobna jest zalecana wysokość baterii prysznicowej podtynkowej.

Wyjątek stanowią jedynie baterie wyposażone w dysze do hydromasażu. Dolna dysza powinna znaleźć się na wysokości od 95 do 125 cm, a górna na wysokości 130 do 160 cm. Jeśli przy okazji montujemy deszczownicę, weźmy pod uwagę wzrost jej najwyższego użytkownika. Aby mógł z niej komfortowo korzystać, powinna znaleźć się min. 20 cm nad poziomem jego głowy.

Jaka powinna wysokość, jeżeli z prysznica będą korzystały osoby niepełnosprawne? W przypadku projektowania łazienek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych lub z ograniczoną mobilnością szczególną uwagę należy zwrócić na dostępność i ergonomię wyposażenia. Zalecana wysokość montażu baterii prysznicowej dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim to około 80 - 90 cm od poziomu podłogi. Takie umiejscowienie umożliwia łatwy dostęp do regulatorów wody bez konieczności wstawania, co jest kluczowe dla zachowania niezależności użytkowników. W takiej sytuacji warto też rozważyć instalację baterii z dłuższymi uchwytami lub panelami dotykowymi, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z prysznica.

Ważne jest, aby każda decyzja projektowa była skonsultowana z użytkownikiem końcowym, tak aby w pełni odpowiadała jego indywidualnym potrzebom i zapewniała maksymalny komfort użytkowania.

Montaż baterii prysznicowej – praktyczne porady

Przed rozpoczęciem montażu niezbędne jest dokładne zmierzenie i oznaczenie miejsca, w którym bateria ma zostać zamontowana. Należy wziąć pod uwagę rozstaw przyłączy baterii prysznicowej oraz ewentualne przeszkody architektoniczne. Używając poziomicy, należy oznaczyć miejsce na ścianie, co zapewni równy i stabilny montaż. Pamiętaj, aby przed ostatecznym montażem sprawdzić, czy wyznaczone miejsce jest odpowiednie dla wszystkich użytkowników.

Podczas montażu baterii prysznicowej stosuj zalecenia producenta oraz standardy branżowe. Wcześniej przygotuj narzędzia i materiały niezbędne do instalacji, w tym wiertarki, wkręty i kołki. Po oznaczeniu miejsca montażu wykonaj otwory i zamocuj elementy mocujące. Zachowaj ostrożność i dokładność, aby nie uszkodzić rur czy przyłączy. Teraz czas na prawidłowe podłączenie baterii prysznicowej do systemu wodnego oraz dokładne uszczelnienie wszystkich połączeń. Od precyzji tej pracy zależy późniejszy komfort i bezproblemowość użytkowania baterii.

Jaki rozstaw pod baterię?

W przypadku remontów łazienek jednym z najważniejszych aspektów technicznych, na który należy zwrócić uwagę, jest odpowiedni rozstaw rur do baterii prysznicowej. Standardowy rozstaw, który najczęściej spotykany jest w większości łazienek, wynosi 150 mm. Jest to odległość między osiami gorącej i zimnej wody, która zapewnia kompatybilność z większością dostępnych na rynku modeli baterii. Zaleca się jednak dokładne zmierzenie i sprawdzenie specyfikacji wybranej baterii prysznicowej przed przystąpieniem do instalacji, ponieważ niektóre modele mogą wymagać nietypowego rozstawu.

W przypadku, gdy planujemy wymianę baterii na model wymagający innego rozstawu niż standardowy, może być konieczne dostosowanie instalacji hydraulicznej, co wiąże się z dodatkowymi pracami montażowymi. Jeśli różnica jest niewielka, w zakresie do dwóch centymetrów, można skorygować rozstaw pod baterię za pomocą tzw. łączników mimośrodowych (fachowcy nazywają je konikami). Wydaje się, że to niewiele, ale ta wiedza pozwoli Ci uniknąć nieoczekiwanych problemów podczas instalacji i zagwarantuje, że wybrana bateria będzie pasować idealnie do warunków panujących w Twojej łazience.

Ta sama zasada dotyczy rozstawu baterii do wanny. Standardowy rozstaw baterii wannowej wynosi 150 mm.

Błędy, których należy unikać przy montażu baterii prysznicowej

Wśród najczęstszych błędów popełnianych podczas montażu baterii należy wymienić niewłaściwe oznaczanie miejsca montażu, co często jest wynikiem niedokładnych pomiarów. Inny częsty błąd to niedostosowanie wysokości baterii prysznicowej do wzrostu użytkowników – bateria umieszczona zbyt wysoko może sprawiać problemy z obsługą, a umieszczona zbyt nisko może zmuszać do przyjmowania niewygodnych pozycji podczas korzystania z prysznica.

Często pomija się też znaczenie prawidłowego podłączenia do systemu wodnego, co może prowadzić do przecieków lub nierównomiernego ciśnienia wody. Zaniedbanie etapu uszczelnienia przyłączy może skutkować wilgocią w ścianach i problemami z pleśnią. Kolejnym błędem jest niewłaściwy dobór armatury do istniejącej instalacji wodnej, co może ograniczać funkcjonalność baterii lub nawet uniemożliwić jej montaż bez dodatkowych przeróbek hydraulicznych.

Podsumowanie 

Wysokość montażu baterii prysznicowej znacząco wpływa na zapewnienia komfortu podczas codziennych kąpieli. Pamiętając o ergonomii i dostępności, można stworzyć przestrzeń łazienkową, która będzie odpowiadać potrzebom wszystkich użytkowników. Jesteś właśnie na etapie planowania łazienki? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu Łazienki Online gdzie znajdziesz nie tylko szeroki wybór baterii łazienkowych, ale również fachowe doradztwo, które pomoże Ci w wyborze idealnego wyposażenia.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super, polecam, szybka wysyłka, towar zgodny z opisem
2024-05-20
Wszystko zgodnie z opisem
pixel